SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Mało chętnych na szczepienia nastolatków w Płocku

fot. PAP/Leszek Szymański

Zainteresowanie szczepieniami dla nastolatków w wieku 12-15 lat w Płocku na razie jest niewielkie. Mamy dużo telefonów z pytaniami, ale zapisanych na szczepienie jest około 40 osób – mówi Katarzyna Brzezińska, kierownik Przychodni Specjalistycznej przy ul. Miodowej.

W naszej przychodni szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat rozpoczynamy od 14 czerwca. Jak na razie to zainteresowanie jest niewielkie, ale mamy coraz więcej telefonów od rodziców. Myślę, że to zainteresowanie z dnia na dzień będzie coraz większe – mówi Katarzyna Brzezińska.

Przesunięcie terminu szczepień związane jest z oczekiwaniem na preparat Pfizera, który jako jedyny został dopuszczony dla tej grupy wiekowej.

Rodzice dzwonią do punktów szczepień i lekarzy pediatrów z licznymi pytaniami.

To zrozumiałe – mówi Brzezińska. – Widzę, że takie jest najpierw rozeznanie tematu, czy dzieci rzeczywiście szczepić, czy nie. Rodzice są ostrożni, aniżeli w stosunku do tego, czy podjąć decyzję o własnym zaszczepieniu – dodaje.

Nasza dziennikarka zapytała też młodzież, co skłoniło ich do zaszczepienia. „By pandemia się nie rozprzestrzeniała”, „Chcę pojechać za granicę”, „Namówili mnie rodzice”, „Możemy wrócić do normalności” – usłyszała.

Na razie w przychodni na Miodowej zapisanych jest około 40 nastolatków. Przychodnia mogłaby zaszczepić przynajmniej trzy razy tyle osób w wieku 12-15 lat.

Osoby uprawnione między 12. a 15. rokiem życia powinny mieć wystawione e-skierowania. Szczepienie musi odbyć się za zgodą rodzica.

Rodzic lub opiekun musi wypełnić kwestionariusz – dodaje Brzezińska. – Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Ten kwestionariusz będzie dla pracownika medycznego taką podstawą do wydania decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony – wyjaśnia.

Na szczepienia dzieci można rejestrować na kilka sposobów. Kontaktując się z wybranym punktem szczepień; przez infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989; wysyłając SMS na numer 880 333 333 o treści: SzczepimySie albo poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Czytaj też:

Płocki szpital ponowi przetarg na remont oddziału zakaźnego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone