SŁUCHAJ ONLINE
MENU

M. Potocki o nowym prezydencie Ukrainy: jest postawiony pod ścianą

fot. RDC

Cisza po wyborach na Ukrainie. Nowy prezydent Wołodymyr Zełenski na razie zapowiedział jedynie rozpoczęcie wielkiej wojny informacyjnej. – Trudno określić jego zamiary – stwierdził gość „Poranka RDC”, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej Michał Potocki.

Eksperci ds. wschodu zastanawiają się, czy nowo wybrany prezydent Ukrainy będzie kontynuował proeuropejski kurs poprzednika – Petro Poroszenki – i jakie stanowisko zajmie wobec władz w Moskwie.

Tak naprawdę bardzo trudno stwierdzić co zamierza Zełenski – mówił w „Poranku RDC” Michał Potocki z Gazety Prawnej. – Władimir Putin podpisał w środę dekret upraszczający procedurę przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom Donbasu. To sprawia, że Zełenski na starcie został postawiony pod ścianą i nawet gdyby chciał, nie może prowadzić polityki ugodowej wobec Rosji – dodał dziennikarz.

Ukraińskie władze, nie czekając na reakcję prezydenta, zwróciły się do Organizacji Narodów Zjednoczonych o zwołanie Rady Bezpieczeństwa w sprawie Donbasu.

Nowy prezydent

Zgodnie ze wstępnymi wynikami drugiej tury wyborów prezydenckich Zełenski otrzymał 73,22 procent poparcia i zostanie nowym prezydentem Ukrainy. Jego konkurent w wyborach, urzędujący szef państwa Petro Poroszenko dostał 24,45 procent głosów.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ma czas do 4 maja. W zależności od tego, kiedy to nastąpi, Zełenski zostanie zaprzysiężony na prezydenta w ostatnich dniach maja albo na początku czerwca.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Wybory prezydenckie na Ukrainie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone