SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Michał Kanownik: technologia 5G jeszcze w tym roku w Warszawie

Michał Kanownik/fot. RDC

Polska szykuje się do wprowadzenia sieci 5G. To określenie stosowane do kolejnej generacji szybkiego, mobilnego internetu. Michał Kanownik – prezes Związku Cyfrowa Polska w „Poranku RDC” powiedział, że testy usługi trwają już w kilku miastach w całym kraju, a do końca 2020 roku sieć będzie dostępna w Warszawie.

Jeszcze w tym roku usługa powinna być w pełni dostępna w stolicy – powiedział w „Poranku RDC” Michał Kanownik. – Pierwsze komercyjne wdrożenie w dużym mieście europejskim, w każdym kraju, musi mieć miejsce w tym roku. To jest wymóg, ale testy trwają już w kilku miastach w Polsce: w Warszawie, Gliwicach, w Łodzi jest bardzo ambitny projekt pilotażowy dedykowany dla biznesu – dodał.

W stolicy technologia testowana jest w kilkunastu miejscach. – Stadion Legii Warszawa przy Łazienkowskiej jest testowany w tej technologii, w Wilanowie można już znaleźć na ulicy jeden z mikro nadajników 5G, który będzie nam umożliwiał dostęp do szybkich danych informacji publicznej. To się dzieje na naszych oczach – tłumaczył Kanownik.

Przeprowadzone przez jednego z operatorów testy pozwoliły w ubiegłym roku niektórym mieszkańcom cieszyć się internetem 900 Mb/s. Docelowo prędkość pobierania danych ma być nawet 10 razy szybsza.

5G to stabilna łączność, która może obejmować około miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund. Komisja Europejska chce, aby do 2020 roku, przynajmniej w jednym mieście każdego państwa członkowskiego, działała taka sieć. W całej Polce ma być dostępna najwcześniej w 2025 roku.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Michał Kanownik o sieci 5G

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone