SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

COVID-19. Szczepienia preparatem Johnson & Johnson mogą się opóźnić

Michał Dworczyk/fot. PAP/Paweł Supernak

W ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tysięcy sztuk szczepionek do Polski. W konsekwencji część osób będzie miała przesunięte szczepienie bądź zaproponowaną inną szczepionkę – poinformował szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Podczas poniedziałkowej konferencji pod KPRM Dworczyk przeprosił za trudności tych, którzy mieli przewidziane szczepienia szczepionką firmy Janssen. – W ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tysięcy sztuk szczepionek do Polski – w konsekwencji część osób będzie miała przesunięte szczepienie, bądź zaproponowaną inną szczepionkę – powiedział Dworczyk.

Niestety mimo upływy czasu dostawcy, producenci szczepionek cały czas mają problem z dotrzymaniem terminów i wielkości dostaw – podkreślił szef KPRM. Od 9 maja e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 ma wystawione każda osoba, która ukończyła 18 lat. Może zapisywać się na nie m.in. telefonicznie, wysyłając SMS, poprzez system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta lub w punkcie szczepień.

Tylko szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia szczepienia. Dla wszystkich przyjmujących drugą dawkę, od najbliższego poniedziałku odstęp między dawkami zostaje skrócony do 35 dni, czyli 5 tygodni. Wcześniej dla Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna wynosił on 42 dni, a dla Vaxzevrii – 84 dni.

Paszporty covidowe

Dworczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie był pytany o paszporty covidowe i o testy dla dzieci przy wyjeździe za granicę. – Zwykle jest tak, że właśnie alternatywą dla szczepienia jest wykonany test albo zaświadczenie o przebyciu covid – odpowiedział Dworczyk.

Szef KPRM był też pytany o szczepienia osób niepełnosprawnych. – W punktach szczepień powszechnych ta akcja ruszyła w zeszłym tygodniu. Mieliśmy sygnały, że było ileś nieporozumień polegających na tym, że osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zgłaszały się do punktów szczepień populacyjnych, czyli tych małych punktów, w których po prostu to (zaszczepienie ich – red.) jest niemożliwe. Natomiast cały czas jesteśmy (w tej sprawie – red.) w dialogu z organizacjami zrzeszającymi osoby niepełnosprawne i ich opiekunów – powiedział Dworczyk. Dodał, że na wtorek przedstawiciele rządu mają zaplanowane takie spotkanie.

Dworczyk był też dopytywany o dostawy szczepionki firmy Johnson & Johnson. Przyznał, że 450 tys. dawek tej szczepionki od 12 albo 13 dni nie dojechały do Polski. Dodał, że na ten tydzień nie jest też przewidziana dostawa szczepionek AstraZencki. – Astra (Zenca) jest takim partnerem, z którym trudno jest się umawiać na konkretne terminy – stwierdził.

Czytaj też:

COVID-19. Ruszyły zapisy na szczepienia dla nastolatków

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone