SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Szpitale tymczasowe włączone do akcji szczepień przeciw COVID-19

fot. PAP/Andrzej Lange

Bardzo dużo punktów szczepień jednocześnie starało się wprowadzać terminy dla pacjentów. Stąd „wariant B”. Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu szczepień w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach w Polsce – mówił podczas konferencji podsumowującej pierwsze godziny rejestracji seniorów szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że w czwartek do północy terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4 787 punktów w całej Polsce i właśnie dla tych punktów uruchomiona została rejestracja. Jak przekazał, wystawionych terminów było ponad 1,5 mln – od 25 stycznia do końca marca.

„Wariant B”

Planowaliśmy, że będzie to około 6 tys. punktów i około 2 mln terminów. Wczoraj okazało się, że część punktów – co przedstawiono nam rano, chodzi w szczególności o POZ-y – powiedziała, że nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła mniej więcej godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza do ładowania terminów, ponieważ bardzo dużo punktów szczepień jednocześnie starało się wprowadzać terminy dla pacjentów – wyjaśniał Dworczyk.

W konsekwencji – poinformował – został uruchomiony „wariant B”, czyli w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach uruchomiono kilkaset tysięcy dodatkowych terminów. – Dla tych POZ-ów, które są w programie szczepień, a które nie zdążyły wczoraj zgłosić swojego kalendarza, wydłużyliśmy termin zgłoszeń. Do 25 stycznia liczba tych punktów, wierzymy, że w sposób znaczący się zwiększy, a liczba terminów dobije do 2 mln – dodał szef KPRM.

Zainteresowanie szczepieniami wśród seniorów

Do tej pory na szczepienia przeciwko koronawirusowi zarejestrowało się ponad 127 tysięcy osób powyżej 80. roku życia. Rejestracja rozpoczęła się w piątek o północy. Michał Dworczyk powiedział, że podczas uruchamiania centralnego kalendarza szczepień wystąpiły problemy techniczne. Powiedział, że o ile system rejestracji działał bez przerwy, to system pozwalający na zgłaszanie gotowości do zaszczepienia na początku nie zadziałał. Było to spowodowane dużym obciążeniem systemu.

W nocy rozpoczęła działanie strona internetowa raportująca proces szczepień Polaków. Na razie dane są aktualizowane codziennie po godzinie 10:00. W lutym strona ma być uaktualniana wielokrotnie w ciągu dnia. Zapisy na szczepienia możliwe są poprzez infolinię 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Przez telefon można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Kolejnym miejscem zapisów jest platforma pacjent.gov.pl. Aby skorzystać z e-rejestracji, trzeba mieć Profil Zaufany. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Jeśli osoba przebywa w innym miejscu, będzie mogła samodzielnie wybrać punkt szczepień. Trzecia możliwość zapisu istnieje w wybranym punkcie szczepień. Ich lista dostępna jest TUTAJ.

Czytaj też:

Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja seniorów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone