SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Monika Constant: w obliczu kryzysu każdy musi dać coś od siebie

Monika Constant/fot. RDC

W czasie pandemii ważna jest solidarność. – W trudnym dla przedsiębiorców okresie każdy będzie musiał dać coś od siebie – powiedziała w „Poranku RDC” Monika Constant. Dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej zwróciła uwagę na to, że z problemami nie mierzą się jedynie małe firmy, które były zmuszone zawiesić działalność.

W tarczy antykryzysowej rząd zasugerował np. obniżenie czynszu zamkniętym sklepom o 90 procent – mówiła Constant. – To nowa sytuacja. Rząd prezentuje formę pomocy dla firm, które są zmuszone, by zamknąć swoje sklepy, a jednocześnie wciąż muszą ponosić koszty prowadzenia biznesu – dodała.

Jak zapowiadał wcześniej rząd, tarcza antykryzysowa ma składać się i oddziaływać na pięć filarów – bezpieczeństwa pracowników, finansowania firm, ochrony zdrowia, wzmocnienia systemu finansowego i programu inwestycji publicznych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zakłada ona m.in. pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla firm, dopłaty do wynagrodzeń, odroczenie w płatności podatku CIT i przedłużenie bankowych kredytów obrotowych dla firm.

Monika Constant zaznaczyła jednak, że na tym problemy się nie skończą. – Po drugiej stronie są właściciele tych galerii, którzy nie byli przygotowani na tę sytuację. Każdy będzie wiec musiał dać coś od siebie, będzie musiał przygotować się do negocjacji – zaznaczyła dyr. gen. Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Z przeprowadzonych przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą badań wynika, że 90 procent firm przewiduje pogorszenie swoich wyników finansowych. 80 procent już teraz notuje widoczne spadki w sprzedaży, a 60 procent badanych przedsiębiorstw odczuwa liczne nieobecności pracowników.

Posłuchaj rozmowy:

Poranek RDC: wpływ koronawirusa na działalność biznesową

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone