SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Obostrzenia na wakacje. Więcej osób w restauracjach, ruszą dyskoteki

Premier Mateusz Morawiecki/fot. Krystian Maj, Kancelaria Premiera

Od 13 czerwca i od 26 czerwca wprowadzane będzie dalsze luzowanie obostrzeń, w tym drugim terminie – na całe wakacje – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W planach jest m.in. ponowne otwarcie klubów i dyskotek oraz zwiększenie limitu miejsc m.in. w kościołach, kinach czy restauracjach. Do limitów nie będą wliczać się zaszczepieni.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego „14 milionów osób zaszczepionych albo jedną, albo dwoma dawkami”. Mateusz Morawiecki podkreślał, że obecna infrastruktura związana ze szczepieniami umożliwia dokonanie dużo większej liczby szczepień, niż się na nie zgłasza obywateli.

Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić zmiany, a od 26 czerwca kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez okres wakacji, czyli cały lipiec i sierpień – poinformował szef rządu. Ostateczne pozbywanie się wszystkich obostrzeń, dodał, będzie uzależnione od liczby osób zaszczepionych.

„Pandemia trwa”

Naprawdę pandemia na świecie niestety jeszcze się nie zakończyła, mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami; chociażby ostanie mutacje ze Wschodu i z Dalekiego Wschodu, mutacje indyjskie, które spowodowały, że z powrotem w Wielkiej Brytanii jest tak wiele rejestrowanych zakażeń, jak nie było od kilku miesięcy – mówił szef rządu. Jak dodał, „niestety z tym się wiąże również wzrost obłożenia łóżek (szpitalnych) w Wielkiej Brytanii”. – Ten problem przypomina nam bardzo niedobre miesiące przed drugą, przed trzecią falą w Polsce. Więc bardzo bardzo wszystkich proszę, żeby cały czas przestrzegać tych zasad sanitarnych, które obowiązują. Szczepić się; jak tylko ktoś może, to zarejestrować się, jeśli jeszcze ktoś tego nie uczynił – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że „coraz więcej krajów Europy, właściwie już prawie wszystkie kraje Europy wdrażają różnego rodzaju certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się, uczestnictwo w różnego rodzaju spotkaniach, imprezach, koncertach, (mieszkanie) w hotelach w zakresie turystyki międzynarodowej, a także przy kontrolach granicznych nie będzie potrzebna kwarantanna bądź testy, jeżeli osoba będzie mogła się rzeczywiście legitymować odpowiednim szczepieniem”.

Kolejne fazy luzowanie nie oznaczają końca pandemii; musimy zachować tutaj ostrożność i daleko idącą czujność w tym zakresie. Ale w wakacje – wszystko wskazuje na to, że dzięki programowi szczepień przede wszystkim – możemy doprowadzić do dalszego luzowania obostrzeń w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym – powiedział Morawiecki.

Mniej zleceń na testy

Obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę na to, że średnia dziennie wykonywanych testów „utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie” i wynosi ok. 50 tys. Szef MZ zaznaczył, że „średni wynik nowych zakażeń spadł poniżej 400 osób dziennie”. – Widzimy, że odsetek pozytywnych testów jest skrajnie niski, poniżej jednego procenta – dodał.

Minister zdrowia przekazał także, że przez ostatni tydzień ze wszystkich POZ-ów w kraju otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów, podczas gdy w apogeum III fali było ich 280 tys. – To pokazuje, że sytuacja się poprawia – ocenił Niedzielski.

Luzowanie obostrzeń – plan na wakacje

Decyzją rządu od 13 czerwca dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach i w innych instytucjach kultury i rozrywki.

W świątyniach będzie mogło być maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Kolejne zmiany nastąpią od 26 czerwca i mają obowiązywać do końca wakacji. „Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie”napisano na rządowej stronie gov.pl.

Od 26 czerwca Polska przejdzie na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej – pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Od 26 czerwca limit osób w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw – wyniesie jedna osoba na 10 mkw. Świątynie będą mogły być obłożone maksymalnie w 75 proc. W dyskotekach będzie mogło być maksymalnie 150 osób. Taki sam limit osób będzie dotyczył imprezy i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej. W zgromadzeniach będzie mogło brać udział maksymalnie 150 osób.

Transport publiczny będzie mógł być obłożony w 100 proc. Pasażerowie nadal muszą mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Od 26 czerwca wesołe miasteczka, kina i teatry, restauracje i hotele będą mogły być obłożone w 75 proc. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 lat. Obiekty sportowe będą mogły być obłożone maksymalnie w 50 proc. Zaznaczono, że limity nie obejmują osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Przypomniano, że w Polsce można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. „Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 oraz ozdrowieńcy” – sprecyzowano.

Czytaj też:

Luzowanie obostrzeń. Więcej osób na weselach i w komunikacji

Loteria Narodowego Programu Szczepień. Co można wygrać?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone