SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Lotnisko Chopina: żaden z pasażerów nie trafił do szpitala

Lotnisko Chopina/fot. RDC

Nikogo z przebadanych na okoliczność kronawirusa pasażerów przylatujących z Włoch i Chin nie trzeba było przewozić do szpitala – poinformował rzecznik Lotniska Chopina Piotr Rudzki. Dodał, że w piątek, zgodnie z planem, do Warszawy przyleciał z Pekinu samolot Air China z ok. 200 pasażerami.

Od wtorku, w związku z zagrożeniem koronawirusem, na polskich lotniskach wprowadzono procedury poszerzonej kontroli osób przylatujących z krajów określanych jako kraje dużego ryzyka, przede wszystkim z Włoch, skąd połączeń jest najwięcej, a także z Chin.

Służby medyczne Lotniska Chopina od wtorku mierzą temperaturę pasażerom i załogom przylatującym z Włoch lub z Chin, po wylądowaniu, jeszcze na pokładzie.

Dotychczas nie było przypadków, żeby przebadanego na okoliczność koronowirusa, trzeba było wieźć do szpitala – powiedział w piątek Rudzki.

Jak dodał, zgodnie z planem, w piątek rano do Warszawy przyleciał bezpośrednio z Pekinu, przyleciał samolot Air China z około 200 pasażerami na pokładzie.

Prawie wszyscy pasażerowie tego rejsu byli w maskach i rękawiczkach akrylowych. Zgodnie z procedurą, została im zmierzona temperatura, a także rozdane i pobrane karty lokalizacyjne – powiedział Rudzki.

Przypomniał, że chiński przewoźnik zredukował liczbę rejsów z trzech tygodniowo do sześciu-ośmiu rejsów miesięcznie.

Mniej lotów do Włoch

Jak przekazał Rudzki, jeszcze w piątek planowany jest przylot czarteru z włoskiego kurortu narciarskiego.

Średnio dziennie badanych jest około 900 pasażerów – tyle mniej więcej przylatuje podróżnych z Włoch. W piątek ta liczba będzie większa ze względu na rejs z Pekinu i czarter z kurortu narciarskiego – powiedział Rudzki.

W czwartek węgierski Wizz Air poinformował, że odwołuje znaczną liczbę rejsów na trasie Polska- Włochy między 11 marca a 2 kwietnia, ze względu na malejące zainteresowanie spowodowane wybuchem epidemii koronawirusa. Całkowitą przepustowość zmniejszono o ok. 60 proc.

W związku z epidemią koronawirusa, Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy między Warszawą a Pekinem do 28 marca br.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Łącznie na świecie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2 801 osób.

Resort zdrowia informuje, że wykonano ponad 350 badań pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 i nie potwierdziły one jego obecności w Polsce. Poinformował także, że w sumie hospitalizacją objęto 47 osób, 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym – 1570 osób.

Czytaj też: Koronawirus. LOT nie będzie kursował do Pekinu do 28 marca

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone