SŁUCHAJ ONLINE
MENU

LOT składa wniosek do prokuratury ws. strajku związkowców, po czym proponuje ugodę

fot. Wikimedia Commons

Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przez protestujących przestępstwa, polegającego na stosowaniu wobec pracowników i współpracowników spółki gróźb bezprawnych – poinformowało biuro prasowe spółki. Niedługo po tym, władze LOT wydały komunikat, w którym przedstawiają propozycje kompromisu.

„Zarząd chcąc osiągnąć porozumienie i zakończyć trwającą od ośmiu dni niezgodną z prawem akcję protestacyjną, przedstawił właśnie strajkującym propozycję kompromisu. Mamy nadzieję, że otworzy to drogę do porozumienia” – czytamy w przesłanym komunikacie.

Pierwsza z propozycji zakłada podjęcie rozmów. „Deklarujemy podjęcie rozmów w kwestiach podniesionych przez protestujących – po zakończeniu niezgodnej z prawem akcji protestacyjnej” – czytamy.

„Osoby, które wzięły udział w akcji i otrzymały zwolnienia dyscyplinarne mogą wrócić do pracy na nowe umowy o pracę”brzmi druga z propozycji. W tym przypadku, zarząd zastrzega jednocześnie, że „deklaracja ta nie dotyczy osób, które w trakcie akcji poprzez sms-y oraz inne środki przekazu naruszały dobra osobiste innych osób, w tym kolegów z pracy”.

Trzecia z propozycji brzmi: „zarząd deklaruje, że w przypadku zakończenia akcji strajkowej, uczestnicy nie zostaną obciążeni jej kosztami finansowymi i dyscyplinarnymi”.

Warunki ugody skomentowali przedstawiciele związków. Podkreślili brak zaufania do obecnego zarządu PLL LOT, domagając się powrotu ważności obowiązującego wcześniej regulaminu.

Nie przyjmujemy tej oferty, bo nie znamy szczegółów i nie wiemy, kogo zapisy w punkcie drugim mają dotyczyć – powiedziała wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Agnieszka Szelągowska.

Szelągowska dodała, że protestujący nie chcą nowych warunków, tylko powrotu do regulaminu zatrudnienia z 2010 roku. – Nie ufamy już temu zarządowi i dopóki nie zostaną spełnione nasze postulaty, protest będzie trwał nadal – dodała wiceprzewodnicząca ZZPPiL.

Oburzenie zarządu

Kilka godzin wcześniej spółka poinformował o złożeniu wniosku do prokuratury dotyczącym możliwości popełnienia przez strajkujących przestępstwa.

Zdaniem zarządu firmy, działania związkowców mogą wyczerpywać znamiona przestępstwa z artykułu 191 Kodeksu Karnego: „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”.

Zarząd spółki wyraził oburzenie stosowaniem gróźb, wywieraniem presji, zastraszaniem i nacechowanymi agresją wypowiedziami wobec tych, którzy chcą podjąć pracę. „Te formy nacisku mogły wywołać przekonanie, że użycie gróźb jest realne, i być powodem odstąpienia przez niektórych od pracy. Na zastraszanie, presję i groźby karalne w LOT nie ma zgody” – głosi komunikat.

Strajk w PLL LOT trwa od zeszłego czwartku. Dotychczas z powodu protestu odwołano niespełna 60 lotów. W poniedziałek prezes LOT-u Rafał Milczarski poinformował o zwolnieniu dyscyplinarnym 67 pracowników za udział w strajku.

Postulaty związkowców

Strajk zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy, polega on na dobrowolnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących pracowników. Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy został wybrany spośród zarządów dwóch reprezentatywnych związków zawodowych: Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) na czele z Moniką Żelazik oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, którego przewodniczącym jest Adam Rzeszot.

Związkowcy domagają się przede wszystkim przywrócenia do pracy przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona, a także przywrócenia do pracy 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych oraz dymisji prezesa PLL LOT.

Czytaj też:

Ósmy dzień strajku w LOT. Kolejne rejsy odwołane [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone