SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Łosiowe Błota. Mieszkańcy: jesteśmy zmobilizowani do walki

fot. Wikimedia Commons

„Jeżeli będzie trzeba, zablokujemy budowę osiedla własnym ciałem”. Mieszkańcy protestują przeciwko planom dewelopera w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. – Jesteśmy zmobilizowani do walki – mówiła w audycji „Jest sprawa” w Radiu dla Ciebie Katarzyna Barszczewska z Inicjatywy „Nie dla zabudowy Lasu Bemowskiego”.

Powołany został taki społeczny komitet, żeby też po prostu chronić i nie dopuścić. Nawet własnym ciałem będziemy zagradzać drogę deweloperowi do tej budowy – zapowiedziała Katarzyna Barszczewska.

Jak dodała, protestujących jest coraz więcej. – Inicjatywa nam się co roku powiększa. W sobotę był protest, na którym było 200 osób. Wszyscy są naprawdę zbulwersowani tym, co się dzieje. Nie chcemy dopuścić do tej budowy – powiedziała.

Kontrowersje budzi fakt, że inwestor do budowy planuje wykorzystać ustawę covidową, która ma chronić ludzi. Deweloper jednak nie wziął pod uwagę prawa ochrony przyrody – stwierdziła Agata Antonowicz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Plan ochrony rezerwatu Łosiowe Błota określił, że jednym z zagrożeń dla tego rezerwatu byłaby zabudowa tej działki. W związku z tym ta działka, zgodnie z planem ochrony, który jest aktem planu miejscowego, jest przewidziana do zalesienia – wyjaśniła.

11 września prokurator regionalny Jakub Romelczyk wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego o wszczęcie postępowania administracyjnego i wstrzymanie robót prowadzonych przez inwestora Projekt Sawa Solec Residence sp. z o.o. w Janowie. Miejscowość ta znajduje się w podwarszawskiej gminie Babice Stare, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego i rezerwatu przyrody „Łosiowe Błota”.

Według doniesień medialnych oraz zawiadomienia wójta gminy Stare Babice, prace mają być prowadzone niezgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz bez wymaganych dokumentów – przekazała w poniedziałek prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Posłuchaj całej rozmowy: Jest sprawa: walka o rezerwat Łosiowe Błota

Czytaj też: Łosiowe Błota. Prokurator regionalny wniósł o wstrzymanie budowy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone