SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Lockdown potrwa do 18 kwietnia. Rząd przedłuża obostrzenia

Zdj. ilustracyjne/Minister zdrowia Adam Niedzielski/fot. KPRM/Twitter

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń epidemicznych w Polsce, na razie do 18 kwietnia. Decyzja ma związek m.in. z wciąż wysoką liczbą pacjentów hospitalizowanych z powodu zachorowania na COVID-19.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Adam Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej, że w najbliższym czasie, po świątecznych wyjazdach Polaków, trzeba dokładnie przyglądać się sytuacji epidemicznej. – Z tych powodów podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują zostaną przedłużone o kolejny okres ponad tygodnia (…). Chcemy, żeby to był okres, który obejmuje też kolejny weekend, czyli to przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia i wtedy w przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej – powiedział szef resortu zdrowia.

Jak podkreślił, ta decyzja jest odłożona o tydzień, ponieważ rząd patrzy, czy trend zmniejszania się liczby zachorowań będzie się utrzymywać. – Ale przede wszystkim, to jest najważniejszy powód, chcemy zobaczyć jak te konsekwencje fali zachorowań będą wyglądały na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej – powiedział Niedzielski.

Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami epidemicznymi – które pierwotnie miały obowiązywać do 9 kwietnia – zamknięte są m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ponadto są też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu.

Nowe/stare obostrzenia

W ramach trwających obostrzeń, obowiązuje zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych. Wprowadzono też zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: jedna osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz jedna osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do jednej osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Zamknięte są też obiekty hotelowe, z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. hoteli dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Zamknięte wciąż są teatry, kina, muzea i galerie sztuki, tak jak i siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny, solaria.

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie. Zamknięte są też żłobki i przedszkola, wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych.

Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został przedłużony do 11 kwietnia.

Brytyjska mutacja dominuje, ale nie jest jedyna

Adam Niedzielski był pytany na konferencji prasowej m.in. o to, jakie występują mutacje koronawirusa w Polsce. – Rzeczywiście mamy do czynienia z (…) dominacją mutacji brytyjskiej (koronawirusa – red.). Mamy pojedyncze przypadki zweryfikowania mutacji południowoafrykańskiej i również brazylijskiej – powiedział szef MZ.

Jak dodał, w Europie pojawiła się też mutacja nigeryjska.

To są wszystko mutacje, które są objęte tzw. alertem WHO, czyli potencjalnym wskazaniem tych mutacji, jako mutacji niezweryfikowanych jeszcze pod kątem sposobu rozprzestrzeniania się i skonkretyzowania informacji, dotyczących odporności na szczepienie – powiedział Niedzielski.

Zapewnił, że sytuacja w Polsce jest monitorowana.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Minister zdrowia był także pytany, czy rekomenduje powrót dzieci do szkół w kwietniu w kontekście wypowiedzi wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, który mówił o możliwym odmrożeniu edukacji właśnie w kwietniu. Niedzielski odpowiedział, że jeśli chodzi o kwestie edukacyjne – a szczególnie sprawę przedszkoli i klas I-III, to „są to priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń”. – W tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą powroty do przedszkoli i powroty dla klas I-III – zaznaczył.

Mam nadzieję, i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i te klasy I-III wrócą do nauczania – przedszkola w trybie zwykłym, a klasy I-III – w co najmniej trybie hybrydowym – powiedział minister zdrowia.

Wiceminister Piontkowski był pytany we wtorek w Radiu Zet, czy możliwa jest nauka zdalna w szkołach do końca roku. – Mamy nadzieję, że tak nie będzie, że uczniowie jednak wrócą do szkół, być może jeszcze w kwietniu, jeżeli to będzie możliwe ze względu na epidemię, a najpóźniej w maju i czerwcu – odpowiedział wiceminister.

Majówka w reżimie

Niedzielski pytany był, czy możliwe jest poluzowanie obostrzeń na majówkę i np. otwarcie sportu na otwartym powietrzu czy gastronomii ogródkowej. Minister zdrowia odpowiedział, że rząd w tej chwili myśli przede wszystkim w pierwszej kolejności „o przywracaniu edukacji”.

Zwracał uwagę, że do majówki jest jeszcze trochę czasu. – Myślę, że w przyszłym tygodniu tak, jak będziemy obserwowali zarówno sytuację w szpitalach, ale też jakie są konsekwencje okresu świątecznego dla przyrostu bądź nie, bądź kontynuacji spadku liczby nowych zakażeń, to wtedy będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji – zaznaczył minister.

Według niego, „zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, jak spędzaliśmy ją dwa lata temu, czy we wcześniejszych okresach”. – Bo siłą rzeczy Program Szczepień jeszcze do okresu majowego nie zapewni nam takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba się liczyć, że w tym okresie majówki również będą obecne obostrzenia – podkreślił Niedzielski. – O skali będziemy informowali w kolejnych tygodniach – dodał.

Czytaj też:

Zmiany w organizacji procesu szczepień w Szpitalu Narodowym

COVID-19. Prof. Gut: chorzy mogą opóźniać pójście do lekarza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone