SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wybory starosty płockiego. Wiemy, kto ma największe szanse

fot. Starostwo Powiatowe w Płocku

Sylwester Ziemkiewicz najprawdopodobniej będzie nowym starostą płockim. Na to stanowisko rekomendował go zarząd powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następcę tragicznie zmarłego starosty Mariusza Bieńka wybierze rada powiatu.

Wśród kandydatów na starostę płockiego pojawiało się kilka nazwisk lokalnych działaczy PSL. To między innymi kierownik delegatury urzędu marszałkowskiego – Tomasz Kominek, sekretarz powiatu – Michał Twardy czy wicestarosta – Iwona Sierocka.

Ostatecznie jednak Zarząd Powiatowy PSL zdecydował, że kandydatem ludowców będzie Sylwester Ziemkiewicz – obecnie od 2014 roku wójt podpłockiej gminy Radzanowo. Starostę wybierze rada powiatu, która na najbliższej sesji zbierze się 22 września.

Nie jest jednak pewne, czy wtedy odbędą się wybory. Jak mówi przewodniczący rady powiatu Lech Dąbrowski, na razie takiego punktu nie ma w programie sesji, ale jeśli taki wniosek złoży grupa radnych, to zostanie wprowadzony do porządku obrad.

PSL ma większość w płockiej radzie powiatu, dlatego kandydat ludowców ma największe szanse w wyścigu do fotela starosty.

Tragiczna śmierć Mariusza Bieńka

Do wypadku, w którym zaginął starosta płocki Mariusz Bieniek, doszło 22 sierpnia wieczorem na Wiśle między Świniarami a Kępą Polską niedaleko Płocka. Jak informowała straż pożarna, z łodzi wypadło trzech mężczyzn. Dwóch z nich wydostało się na brzeg.

Poszukiwania od Świniar w dół rzeki, w kierunku Płocka, kontynuowane były przez trzy kolejne dni. W akcję codziennie zaangażowanych było ponad 100 osób, w tym policjanci, strażacy, ratownicy WOPR, płetwonurkowie i strażnicy miejscy. Wykorzystywano też specjalne sonary do badania głębin Wisły. Ciało starosty odnaleziono we środę 25 sierpnia w rejonie mostu Legionów Piłsudskiego.

W związku z wypadkiem Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Jak powiedziała zastępca prokuratora rejonowego Grażyna Sadowska, jest to „zupełnie wstępna kwalifikacja” przyjęta w postępowaniu.

Czytaj też:

„To wielka strata”. Współpracownicy wspominają Mariusza Bieńka

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone