SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Lekarz po tragedii w Radomiu: czasem warto obniżyć oczekiwania

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Przed bieganiem wyczynowym powinno się wcześniej zbadać – mówi Radiu dla Ciebie po tragedii w Radomiu prof. Łukasz Małek z Narodowego Instytutu Kardiologii. Wczoraj tuż przed metą Półmaratonu Radomskiego Czerwca’ 76 zmarł mężczyzna. 49-latek nie był amatorem, biegał od lat.

Maratony nie są szkodliwe, ale wszystko trzeba robić z głową – mówi Małek. – W czasie większych aktywności, takich bardziej intensywnych i dłuższych to ryzyko, jeśli ktoś ma jakąś nierozpoznaną chorobę wrodzoną czy nabytą, wzrasta. Serce musi wtedy pracować pod zwiększonym obciążeniem – dodaje.

Najważniejsze przy wyczynowym sporcie są badania przesiewowe – mówi lekarz. – Polegają, jeśli ktoś jest przed 35. rokiem życia, na EKG i w miarę możliwości echo serca. I oczywiście na zebraniu wywiadu i badaniu lekarskim. Natomiast po 35. roku życia, jak w przypadku tego pacjenta, kiedy dominującym czynnikiem był prawdopodobnie zawał serca, powinna być wykonana maksymalna próba wysiłkowa – tłumaczy.

Większość tragedii na świecie podczas biegów wyczynowych jest powiązana z upałami, dlatego lepiej je przekładać – dodaje ekspert. – Badania pokazują, że większość zdarzeń jest powiązana z wysokimi albo jakimiś ekstremalnymi warunkami środowiskowymi, zwłaszcza upałami. Jeżeli to nakłada się na jakąś nawet chorobę, która nie wywołałaby zatrzymania krążenia, to ryzyko jest dodatkowo spotęgowane – wyjaśnia.

Dlatego przy takim upale biegacze powinni się dobrze zastanowić – mówi profesor. – Albo dodatkowo przygotować się do tych biegów, chłodzić albo obniżyć troszeczkę nasze oczekiwania, albo nie startować w ogóle. Część takich biegów jest przekładana na godziny wieczorne, poranne, żeby nie rozgrywały się w takim upale. Żeby uniknąć takich sytuacji – wskazuje.

Ekspert radzi także, żeby podczas biegania rekreacyjnego w upały dostosować dystans do warunków i robić przerwy. Najlepiej ćwiczyć rano lub wieczorem, koniecznie mieć nakrycie głowy i odpowiednio się nawadniać, co jest niezwykle istotne. Powinno się pić pół litra wody przed bieganiem, w trakcie i po, a najlepiej wodę wymienić na izotoniki. Lekarz radzi także, by zażywać magnez oraz jeść owoce i warzywa.

Czytaj też:

Radom. Tragedia podczas półmaratonu. Nie żyje 49-latek

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone