SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Lekarz LPR Konrad Matyja o sezonie letnim: w upały pracujemy więcej

Konrad Matyja (L) i Grzegorz Chlasta (P)/fot. RDC

Latem mamy ręce pełne roboty – podkreślał w „Poranku RDC” dr Konrad Matyja. Lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego opowiadał na naszej antenie o swojej pracy i codzienności. Wysokie temperatury dają się we znaki także zespołom ratowników.

Wszystkim jest ciężej, wszyscy myślą wolniej, ewidentnie pracujemy więcej. Mój ostatni dyżur w śmigłowcu, w którym było też dosyć gorąco, to w zasadzie o 8:00 mieliśmy pierwsze wezwanie i do godziny 18:00, tak jak kończyłem zmianę, cały czas lataliśmy. To jest duże obciążenie – tłumaczył Konrad Matyja.

Lekarz alarmował, że zwłaszcza przy obecnej pogodzie, musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Dla ludzi fajnie, żeby chowali się tam, gdzie mogą, żeby byli w domach, gdzie mają wiatraczki a może klimatyzację i żeby pilnowali wszyscy nawodnienia. Najgorszy scenariusz jest taki, jak osoby decydują się jednak chodzić po mieście, szczególnie takim centrum miasta, w którym paruje całe to gorąco od asfaltu i nie dopijają się w dodatku, więc po prostu słabną. Mają też gorszą koncentrację, co ewidentnie wpływa na liczbę zdarzeń drogowych – wskazał lekarz.

Podczas upałów trzeba nawadniać organizm. Najlepiej pić wodę o dużej zawartości składników mineralnych. Zadbajmy też o nakrycie głowy. Różnica temperatur, gdy wysiadamy z klimatyzowanego auta, nie powinna być większa niż kilka stopni.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w wakacje

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone