SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Śpiewak operowy Bernard Ładysz skończył w piątek 98 lat

Bernard Ładysz/fot. RDC

Legendarny śpiewak operowy Bernard Ładysz skończył w piątek 98 lat. To żołnierz AK i najważniejszy polski bas, który odnosił wielkie sukcesy także na wszystkich kontynentach – od Australii przez obie Ameryki po Chiny w Azji.

Bernard Ładysz jest artystą, o którym można bez wątpliwości powiedzieć takie wyświechtane słowo „legendarny”. Jest to jeden z najpiękniejszych głosów operowych XX wieku. Wielu znakomitych śpiewaków na całym świecie mu zazdrościło – powiedział Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Radia dla Ciebie.

W 1950 zaangażowany został do Opery Warszawskiej. Najświetniejszą kreacją artysty w tym pierwszym okresie jego występów na scenie operowej była rola Mefista w Fauście, która dała mu możność ukazania w pełni zarówno niepospolitych walorów głosu, jak i temperamentu oraz talentu scenicznego.

Zwrotnym momentem w karierze Bernarda Ładysza stał się konkurs śpiewaczy w Vercelli we wrześniu 1956. Odniósł tam triumf zdobywając I nagrodę i zyskując międzynarodową popularność.

Jako pierwszy polski artysta został zaangażowany do partii solowej w kompletnym nagraniu opery przez wytwórnię „Columbia” – wystąpił w 1959 obok Marii Callas w nagraniu Łucji z Lammermooru pod dyrekcją Tullio Serafina.

W 2000 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj też: Prezydent odznaczył zasłużonych dla polskiej kultury [ZOBACZ]

Posłuchaj audycji: Nie tylko o muzyce: Bernard Ładysz – nestor polskiej wokalistyki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone