SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Zamieszanie ws. lądowiska koło Grójca. Nie ma go w ewidencji ULC

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Jak dowiedziało się Radio dla Ciebie, lądowisko w Słomczynie koło Grójca nie zostało wpisane do ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Powodem jest „brak jednoznacznej, pozytywnej opinii burmistrza Grójca na temat lądowiska, co jest jednym z wymagań formalnych” – czytamy w odpowiedzi ULC.

Prezes spółki Just Fly Jakub Kubicki, który jest współwłaścicielem inwestycji, nie zamierza się jednak wycofać. – Opinia Rady Miasta została wydana z naruszeniem uchwał województwa mazowieckiego. W tej chwili zastanawiamy się, czy zaskarżyć tę decyzję do sądu administracyjnego i prawdopodobnie to zrobimy. Znamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby lądowisko zostało wpisane do ewidencji lądowisk – mówi Kubicki.

Przeciwko powstaniu lądowiska w Słomczynie protestowali mieszkańcy, którzy obawiają się hałasu i pogorszenia warunków życia.

Burmistrz czuje się oszukany

Burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda, jak mówi, czuje się oszukany.- Pierwsza rozmowa dotyczyła tego, że to będzie lądowisko, a później dowiedziałem się, że będzie większy rozmach inwestycyjny, nie tylko lądowisko, ale docelowo lotnisko dla setek samolotów, co mnie przeraziło – mówi Gwiazda w rozmowie z RDC.

Stąd jego negatywna opinia w sprawie lądowiska. – Po protestach i zdecydowanym wecie wojska wydałem opinię negatywną w sprawie budowy lotniska czy lądowiska. I taką też decyzję będę rekomendował do ustalonego planu miejscowego – dodaje burmistrz.

Przeciw lądowisku są także radni Grójca. Powodem – jak napisano w uchwale, jest hałas spowodowany natężeniem lotów i pogorszenie warunków życia mieszkańców.

Przede wszystkim ktoś wprowadza zamęt i wprowadza mieszkańców w błąd, szerząc nieprawdziwe informacje, jakoby lądowisko w Grójcu stało się lotniskiem, na którym mają lądować samoloty odrzutowe, co jest wierutną bzdurą – odpowiada Kubicki.

Prawo dopuszcza

Co brak wpisu do ewidencji oznacza dla inwestorów, wyjaśnia zastępca dyrektora Departamentu Lotnisk w ULC Katarzyna Krzysztofik: – Prawo lotnicze dopuszcza taką możliwość, że istnieje lądowisko, której nie jest ewidencjonowane, a może być wykorzystywane nie częściej niż 14 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

W przeddzień otwarcia 1 kwietnia na lądowisku doszło do pożaru. Biegły stwierdził, że było to podpalenie. Sprawą zajmuje się policja. Prokuratura zaś prowadzi śledztwo w sprawie spowodowania bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

Czytaj też:

Policja bada sprawę pożaru lądowiska koło Grójca

Pożar lądowiska w Słomczynie. Znamy przyczynę pojawienia się ognia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone