SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Bierność zabija-reaguj”. Nowa kampania mazowieckiej drogówki

fot. Pixabay

Kampanię profilaktyczną „Bierność zabija – reaguj” zainaugurowała w środę Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. Akcja skierowana jest głównie do pasażerów pojazdów i ma na celu uświadomienie im, jak duży mają wpływ na zachowanie kierowcy.

W ocenie policji bardzo często pasażerowie są ofiarami wypadków spowodowanych przez kierowców, z którym podróżowali. – Dane statystyczne za 2018 r. pokazują, że co piąty pasażer z pojazdu sprawcy wypadku odnosi ciężkie obrażenia w wypadku, a co siódma osoba, która jedzie ze sprawcą wypadku, ginie – powiedział podczas środowego briefingu promującego kampanię naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu mł. insp. Jacek Mnich.

Wpływ pasażerów na kierowce 

Kampania nosi tytuł „Bierność zabija-reaguj”. Chodzi w niej głównie o to, by uświadomić pasażerom, iż mają ogromny wpływ na zachowanie kierowcy. – Chcemy skłonić do przemyślenia, czy jako pasażerowie jesteśmy w stanie zwrócić uwagę kierowcy, że stwarza zagrożenie w ruchu, czy też obawa popsucia atmosfery jest ważniejsza niż życie i zdrowie ludzkie i czy nie dajemy przez to cichego przyzwolenia na to, żeby kierowca popełnił fatalne w skutkach błędy – powiedział Mnich.

Zdaniem policjantów pasażerowie powinni zwracać uwagę kierowcy w sytuacji, kiedy ten wykonuje niebezpieczne manewry, przekracza prędkość, nie zapina pasów bezpieczeństwa, czy w trakcie jazdy spogląda na telefon komórkowy. Z ankiety przeprowadzonej przez mazowiecką policję wynika, że 93 proc. ankietowanych uważa, iż pasażer ma duży wpływ na zachowanie się kierowcy.

Specjalny klip i promocja kampanii 

Kampanii towarzyszy specjalny klip, który ma uświadomić pasażerom, jak ważna jest ich reakcja i sprzeciw, kiedy kierowca pojazdu nie zachowuje bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Promocja kampanii będzie odbywać się w prasie, radiu i telewizji, a także mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych mazowieckiej komendy policji oraz komend miejskich i powiatowych.

Zdaniem Mnicha niewłaściwe zachowanie za kierownicą jest piętnowane przez wielu uczestników ruchu drogowego. Jak zaznaczył na specjalne skrzynki mailowe komendy wojewódzkiej i komend powiatowych „Stop agresji drogowej” przesłano w ub. roku ponad 200 filmów, a w tym roku już 95, z nagraniami niebezpiecznych zachowań na drodze. Do najczęstszych naruszeń przepisów należą: nieprawidłowe wyprzedzania na przejściu dla pieszych, w rejonach skrzyżowań albo na liniach podwójnych ciągłych. Filmy te stanowią podstawę do wyciągnięcia przez policję konsekwencji wobec kierowców.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone