SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Kwarantanna w Hi-Fi” w studiu RDC! Wystąpią N. Nassar i A. Sikorzak-Olek

„Kwarantanna w Hi-Fi”. W studiu RDC wystąpią Nadine Nassar i Anna Sikorzak-Olek!

Czołowa sopranistka Libanu – Nadine Nassar i wybitna polska harfistka Anna Sikorzak-Olek wystąpią w kolejnej odsłonie cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”. Koncert w studiu Radia dla Ciebie już jutro o 18:05. Do zobaczenia na naszej antenie, na rdc.pl, na kanale RDC w serwisie YouTube, na Facebooku oraz w aplikacji mobilnej. Zapraszamy!

KWARANTANNA W HI-FI. ZOBACZ WSZYSTKIE KONCERTY CYKLU RADIA DLA CIEBIE

Nadine Nassar – ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Ewy Iżykowskiej, a aktualnie kontynuuje pracę nad głosem z Zofią Witkowską, sopranistką z Warszawskiej Opery Kameralnej. Ze swym pierwszym koncertem solowym w Warszawie Nadine wystąpiła w kwietniu 2010 r. w „Pałacu Szustra” – siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Od tego roku stale występuje na wielu międzynarodowych festiwalach, koncertach w Europie i na Bliskim Wschodzie.

W lutym 2012 roku w Bejrucie Nadine wcieliła się w rolę Adiny w operze „Eliksir Miłości” G. Donizettiego. Przedstawienie zostało przygotowane przez Bejruckie Konserwatorium z udziałem Orkiestry Narodowej i wystawione pod patronatem Prezydenta Libanu.

Nadine Nassar przygotowała partię solową w utworze, który został skomponowany przez Zada Moultaka i wykonany 12 kwietnia 2012 r. na Festiwalu Irtijal, w Al Madina Theatre w Bejrucie. 19 kwietnia 2012 r. zaś Nadine wykonała, wraz z kontratenorem Matteo el Khodr i orkiestrą kameralną, Stabat Mater w kościele kapucynów w Bejrucie.

Nadine zakończyła 2013 rok, z towarzyszeniem libańskiego sekstetu, piękną kantatą Bacha nr 51, podczas dorocznego festiwalu Beirut Chant’s. Śpiewała również polskie kolędy w adaptacji Sir Arnolda Baxa.

Od 2014 roku Nadine Nassar występuje systematycznie jako solistka z Narodową Orkiestrą Libanu.

Wspólnie z polską harfistką Anną Sikorzak-Olek dała wiele koncertów w Polsce (m.in. Pałac Stanisławowski w Warszawskich Łazienkach), w Libanie (Baabda’s Serail 2012) i w St John-Marc Cathedral’s w Byblos (listopad 2014). Koncerty w Libanie były organizowane we współpracy z Ambasadą Polski w Bejrucie. Nadine Nassar miała rzadką i niezwykłą okazję koncertować w Warszawie i we Wrocławiu z zespołem dwudziestu harfistek z Wiktorska Harp Open, uczniów i uczennic Anny Sikorzak-Olek. Za swój wkład w propagowanie polskiej kultury w Libanie i innych krajach Nadine Nassar została odznaczona przez Ministra Kultury RP – Piotra Glińskiego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Dr Anna Sikorzak-Olek – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, uczennica prof. Urszuli Mazurek. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach i kursach harfowych we Francji, Niemczech, Czechosłowacji i we Włoszech.

Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Wykonała i nagrała jako pierwsza ponad 20 koncertów polskich kompozytorów: T. Paciorkiewicza, P. Mossa, M. Hertela, S. Moryty, M. Ptaszyńskiej, J. Maksymiuka, B. Schaeffera, M. Popławskiego, M. Małeckiego, A. Tansmana. Nagrała archiwalnie dla Polskiego Radia również koncerty E. Sikory, M. Grandjany, J.F. Haendla, Thomasa Daniela Schlee, C. Debussy, A. Panufnika.

Anna Sikorzak-Olek dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiej Telewizji w tym recital w Łańcucie i koncert W.A. Mozarta na flet i harfę razem z Kazimierzem Moszyńskim.

Przywróciła polskiej kulturze utwory na harfę Marcelego Popławskiego, Feliksa Nowowiejskiego i nieznanych kompozytorów z XVIII wieku ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie. Jako kameralistka występuje od lat w duetach z fletem, ze skrzypcami, obojem, sopranem, na dwie harfy i z perkusją. Współpracuje na stałe z Polską Orkiestrą Radiową. Nagrała ponad 100 ścieżek dźwiękowych do filmów z muzyką m.in. W. Kilara, M. Lorenca, Z. Preisnera, J. P. Kaczmarka, K. Dębskiego, P. Mykietyna, P. Szymańskiego, M. Zielińskiego i wielu innych. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt. Trzy z nich były nominowane do nagrody Fryderyki.

Anna Sikorzak-Olek jest również pedagogiem. Zajmuje się promowaniem nauczania początkowego na harfie celtyckiej w Polsce. Komponuje drobne utwory dla dzieci. Założyła w 2009 roku Stowarzyszenie „Harfa Dzieciom”. Prowadzi unikalny w Polsce harfowy zespół dziecięcy „Wiktorska Harp Open”. Założyła wydawnictwo muzyczne „Polska Muzyka Harfowa”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Harfowego i Stowarzyszenia Uniwersyteckiego „Fides et Ratio” działającego przy UKSW w Warszawie. W 2018 roku obroniła doktorat w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest adiunktem tej uczelni.

Obie Artystki wystąpiły na przełomie września i października br. w Warszawie, by zebrać środki na odbudowę zniszczonego wybuchem kościoła Eglise Saint-Joseph Des Peres Jesuites w Bejrucie. To w ramach „Koncertów dla Libanu”. Kościół, który 200 lat temu budował polski misjonarz – Jezuita Maksymilian Ryłło, został zniszczony podczas wybuchu w porcie 4 sierpnia 2020 roku.

Wpłaty można dokonać tu:

Caritas Polska, Pomoc Dla Libanu,
Bank Milenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Hasło: „Harfa”

Realizacja projektu „Kwarantanna w Hi-Fi” stała się możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił Radiu dla Ciebie profesjonalny instrument koncertowy – fortepian Yamaha CF6. Koncerty prowadzi prezes RDC – Tadeusz Deszkiewicz. W tym sezonie pianiści grają na fortepianie Bösendorfer, dzięki życzliwości Pana Sylwestra Dmuchowskiego. W ubiegłym roku rozszerzyliśmy formułę o inne instrumenty.

Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane są na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.plna kanale RDC w serwisie YouTubena profilu na Facebooku oraz w aplikacji mobilnej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone