SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Kwarantanna w Hi-Fi”. Koncert Włodka Pawlika w studiu Radia dla Ciebie!

"Kwarantanna w Hi-Fi". Koncert Włodka Pawlika w studiu Radia dla Ciebie!

W studiu emisyjnym Radia dla Ciebie odbył się kolejny koncert z cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”. 11 lutego wystąpił światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor, laureat Nagrody Grammy – Włodek Pawlik! Transmisja wideo na rdc.pl oraz na kanale Radia dla Ciebie w serwisie YouTube.

KWARANTANNA W HI-FI. ZOBACZ WSZYSTKIE KONCERTY CYKLU RADIA DLA CIEBIE

W ramach trzeciej tegorocznej odsłony cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” wystąpił Włodek Pawlik.

To jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, ale nie tylko pianistów, bo to także kompozytor i pedagog. Człowiek, który zwiedził niemal wszystkie kontynenty. Ma w swoim dorobku 24 autorskie płyty. No i jest jedynym polskim laureatem bardzo prestiżowej Nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia” – zaprasza gospodarz wieczoru oraz prezes RDC Tadeusz Deszkiewicz.

Muzykę artysty da się poznać po kilku nutach – jest on bardzo charakterystycznym pianistą. – Ma swój własny język muzyczny i dlatego jest tak bardzo rozrywanym muzykiem na całym świecie, zapraszanym do najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata. Nie odważyłbym się, by jakkolwiek klasyfikować jego muzykę. Po prostu jest to muzyka Włodka Pawlika – mówi Tadeusz Deszkiewicz.

Dźwięki Pawlika kreują krajobrazy, nierzadko tworzył on dla filmów. – Włodek Pawlik jest człowiekiem, który bardzo dużo komponuje dla filmu, ma wyobraźnię filmową. Potrafił łączyć muzykę z obrazem. A wiadomo, że muzyka filmowa służy temu, żeby podkreślać nastrój, podkreślać emocje, wzmagać emocje. Nikt tego tak nie potrafi, jak właśnie Włodek Pawlik – dodaje prezes RDC.

Wiele dokonań

Włodek Pawlik ukończył Akademie Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej, gdzie od wielu lat wykłada improwizacje jazzową. Jest także absolwentem Wydziału Jazzu Hochschule fur Musik w Hamburgu. W jego dorobku znajdują się 33 autorskie płyty, jest kompozytorem szeregu dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych, muzyki do baletu, opery i utworów wokalnych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto jest Honorowym Obywatelem Miast: Kalisza i Podkowy Leśnej. Nagrodzony m.in. „Koryfeuszem Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku 2014” (wraz z Krystianem Zimermanem). Wielokrotnie nominowany i nagradzany nagrodą polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”.

Kompozytor suity „FREEDOM” na chór , orkiestrę i trio jazzowe wykonanej 4 Czerwca 2014 na placu Zamkowym w Warszawie z okazji obchodów Święta Wolności w obecności wielu głów państw, w tym Prezydenta USA Baracka Obamy. Pawlik zasiadał w jury m.in. V American Jazz Piano Competition w Indianapolis (2001), wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas Jazz Conference w Los Angeles (1999) i w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Współpracował m.in. z tak wybitnymi jazzmanami, jak Randy Brecker, Mike Stern, Arturo Sandoval, Billy Hart, Tom Kennedy czy Janusz Muniak.

Laureat Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco (1988).

Magazyn Who is who at North Jazz Festival 1998 w Hadze, po koncercie jego Tria, określił go zaszczytnym mianem Vladimir Horowitz of jazz . Gazeta The Age ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002 roku, a amerykański magazyn jazzowy Down Beat określił album „Turtles”, nagrany wspólnie z Randym Breckerem, mianem „znakomitego”.

Włodek Pawlik jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, do filmu „Rewers” (Złote Lwy za najlepszą muzykę na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: „Nightwatching” Petera Greenawaya i „Within the Whirlwind” Marleen Gorris. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: „Misterium Stabat Mater” na fortepian jazzowy i chór gregoriański wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock , jazz).

W roku 2011 ukazała się płyta „Struny na ziemi” z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej. W roku 2013 ukazała się płyta z muzyką do poezji Józefa Czechowicza „Wieczorem”, a także „KOLĘDY POLSKIE” – cykl fortepianowych improwizacji.

W lipcu 2020 roku odbył się „Włodek Pawlik Summer Jazz Festival”, którego cztery koncerty były transmitowane ze Studia im. A. Osieckiej za przez Radiową Trójkę. We wrześniu i listopadzie odbyły się 2 koncerty online transmitowane m. in. do USA , Litwy i Łotwy z repertuarem z płyty „Pawlik/Moniuszko/Polish Jazz” poszerzone o aranżacje na orkiestrę symfoniczną. Oprócz Tria Włodka Pawlika w koncercie wzięła udział Orkiestra Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyr. Mirosława Błaszczyka.

„Kwarantanna w Hi-Fi” w każdy czwartek w RDC

Realizacja projektu „Kwarantanna w Hi-Fi” stała się możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił Radiu dla Ciebie profesjonalny instrument koncertowy – fortepian Yamaha CF6. Koncerty prowadzi prezes RDC – Tadeusz Deszkiewicz.

Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane są na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.pl i na kanale RDC w serwisie YouTube.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone