SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Które warszawskie dzielnice najbardziej upalne? „Różnica 10 st. C”

Gdzie w Warszawie najcieplej?fot. flickr

Śródmieście, Praga, Żoliborz i Wola – wiemy, gdzie najtrudniej znieść upały w Warszawie. Tam naukowcy Polskiej Akademii Nauk zaobserwowali zjawisko „wyspy ciepła”. Może być tam cieplej o nawet 10 stopni Celsjusza – mówi prof. Magdalena Kuchcik, kierownik Zakładu Badań Klimatu.

– To jest po prostu obszar podwyższonej temperatury powietrza w mieście w stosunku do obszarów otaczających. Wynika on głównie z tego, że wszelkie sztuczne powierzchnie w mieście absorbują promienie słońca w ciągu dnia, a potem oddają to ciepło w nocy. Zjawisko dotyczy głównie pory nocnej – wyjaśnia prof. Magdalena Kuchcik, kierownik Zakładu Badań Klimatu.

Najwyraźniej widać różnice o poranku – dodaje. – Szczególnie nad ranem jest to widoczne, kiedy już dobrze wychłodzone jest obszar poza miejski, a miasto jeszcze ciągle oddaje ciepło. Bywają okresy ekstremalne, gdy ta różnica sięga 10 stopni Celsjusza, w Warszawie czy innych intensywnie zabudowanych miastach – informuje.

Tropikalne noce

Profesor przyznaje, że to bardzo uciążliwe dla mieszkańców. W mieście mogą być wykończeni nocami tropikalnymi.

– Powoduje nocą to, że ludzie mieszkający w centrach miast nie mają oddechu od upałów. W centrach miast notuje się kilkakrotnie więcej tropikalnych nocy z wysoką temperaturą minimalną niż na obrzeżach – wskazuje.

W Warszawie wyspa ciepła to jednak nie tylko Śródmieście.

Intensywność wzrasta z intensywnością zabudowy. To oczywiście Centrum, ale także Gocław, Kamionek, Grochów, Praga, Wola, Żoliborz – wylicza.

Jak przeciwdziałać?

Zjawisko wyspy ciepła notowane jest też na wielkich betonowych placach. Jak zaznacza profesor, mieszkańcy nie są wcale bezsilni.

– Mogą zrobić bardzo dużo. Nie tylko przez budżet partycypacyjny. Kluczowe znaczenie w redukcji ciepła jest redukcja betonów, zdejmowanie nawierzchni nieprzepuszczalnych i zakładanie nawierzchni przepuszczalnych, wprowadzenie zakrzewień, zadrzewień, piętrowość, bioróżnorodność, to powoduje wzrost wilgotności powietrza – tłumaczy.

Przy 30-stopniowych upałach temperatura – co oczywiste – najniższa jest w cieniu, pod drzewem. Betonowa kostka bauma nagrzewa się do ponad 35 stopni, a asfalt do przeszło 40. Najgorzej jest na placach wyłożonych tartanem, które mogą nagrzać się nawet do 60 stopni.

Czytaj też: 

Ursynów. Mieszkańcy po eksplozji: spółdzielnia się nami nie interesuje

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone