SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Krucza w Warszawie do zmiany. Ruszył przetarg na nowy projekt

Ruszył przetarg na opracowanie projektu nowej ulicy Kruczej w Warszawie/fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Ruszył przetarg na projekt przebudowy Kruczej w Warszawie. Ulica znajdująca się na odcinku między Al. Jerozolimskimi a ul. Piękną  zostanie zwężona do jednego pasa, a na środku będzie szeroki deptak wśród zieleni. Termin składania ofert mija 9 sierpnia. 

Projektant będzie miał 16 miesięcy na wykonanie zadania. Przebudowa powinna zacząć się w 2023 r.

Przetarg składa się z czterech części. Poza projektantem Kruczej wskazany zostanie również projektant lub projektanci, którzy przygotują projekty wykonawcze ul. Okrzei (na całej długości), Chodeckiej (na odcinku między ulicami Balkonową a Matki Teresy z Kalkuty), al. Solidarności (droga dla rowerów między al. Jana Pawła II a ul. Leszno).

Krucza w Warszawie będzie inna

Jak zaznaczył ratusz, ulica Krucza przejdzie metamorfozę i zyska śródmiejski charakter. Środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony szpalerami wysokich drzew. Auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pańskiej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki.

„Tym samym ul. Krucza stanie się przestrzenią przyjazną dla wszystkich oraz miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii. Powstaną brakujące przejścia dla pieszych, infrastruktura rowerowa i zieleń” – przekazał ratusz.

Nowe Centrum Warszawy

Zmiana oblicza ul. Kruczej jest jednym z elementów Nowego Centrum Warszawy. W 2020 r. w ramach tego programu przebudowano al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka. Dwa miesiące temu zakończyła się przebudowa ronda Dmowskiego i ul. Marszałkowskiej. Powstały cztery nowe naziemne przejścia dla pieszych i infrastruktura rowerowa, ponadto w tym rejonie przybyła ponad setka drzew oraz tysiące krzewów i bylin.

Zakończono też przebudowę pl. Pięciu Rogów. Na skrzyżowaniu ulic Chmielnej, Zgoda, Brackiej i Szpitalnej pojawiły się 22 drzewa, ławki i fontanna. Wprowadzono także nową stałą organizację ruchu.

Zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy będzie więcej. Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu Pałacu Kultury, a docelowo, w ciągu kilku najbliższych lat, w koordynacji z PKP PLK, które będą remontować tunel średnicowy, przebudowane zostaną Al. Jerozolimskie. Wcześniej nowego charakteru nabierze ul. Marszałkowska od pl. Konstytucji do pl. Bankowego, a także okolice pl. Trzech Krzyży.

Czytaj też:

Betonoza w Warszawie? Plac Pięciu Rogów w ogniu krytyki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone