SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Krąg Opowiadaczy. „Wzbogacamy się dzięki doświadczeniom innych. Każdy jest mile widziany”

fot. RDC

14 grudnia rozpoczyna się trzeci cykl „Kręgu Opowiadaczy”. Tym razem głównym adresatem są osoby starsze. – Ale tak, jak zawsze – jeśli ktoś z ulicy będzie miał ochotę wejść, będzie mile widziany – zapewniała w „Wieczorze RDC” Monika Grochowska – scenarzystka, kuratorka, reżyserka, producentka projektów artystyczny i społecznych.

Początkowo myślałam, że na Krąg będą przychodziły osoby 30+, 40+, ale widzę, że to osoby w średnim wieku, powyżej 50, 60 lat – przyznała Grochowska. – Do tej pory nie było dwudziestolatków, nie było nastolatków. Było za to dwoje dzieci – 10-latek i siedmiolatka, opowiadali świetne historie. Dziewczynka była jedyną osobą, która opowiedziała zmyśloną historię – wspominała w RDC. – Może to dowodzi, że z wiekiem chcemy bardziej opowiadać o sobie, rzeczywistości, a dzieci wolą tę rzeczywistość kreować – oceniła.

Trzeci Krąg

14 grudnia rozpoczyna się trzeci z kolei cykl „Krąg Opowiadaczy”. Tym razem głównym adresatem są osoby starsze. Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubogich. Jak przypomniał Robert Łuchniak, Mali Bracia zajmują się osobami starszymi. – Bardzo dużo dla nich robią – podkreślił.

Jak tłumaczyła Grochowska, trzeci Krąg chciała zrobić z tzw. grupą defaworyzowaną, która społecznie jest minimalizowana. – Zastanawiałam się nad uchodźcami i właśnie osobami starszymi. Stowarzyszenie do mnie zadzwoniło i zapytało o możliwość współpracy – mówiła w „Wieczorze RDC”.

„Każdy punkt kręgu jest ważny”

Tym razem Krąg jest głównie adresowany do osób starszych, ale jak zawsze – tak naprawdę jest adresowany do  każdego. Jeśli ktoś z ulicy ma ochotę wejść, będzie mile widziany – zapewniała organizatorka. – Każdy punkt kręgu jest ważny. Jeśli krąg to społeczeństwo, to wypowiedź każdej osoby jest wypowiedzą na forum społecznym – uważa Grochowska.

W jej ocenie, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, co opowiadamy o sobie, co nam się przydarzyło, może być dla kogoś ciekawe. –  Może być dla kogoś po prostu prezentem – skomentowała.

Gdzie i kiedy?

Trzeci cykl „Kręgu Opowiadaczy” rozpoczyna się 14 grudnia. Zaplanowanych jest osiem spotkań – wszystkie będą odbywały się w poniedziałki o godz. 18, w siedzibie Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, przy ul. Andersa 13 w Warszawie.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone