SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kradzieże na tzw. zdalny pulpit. Posłuchaj nagrania z oszustką

fot. Pixabay

Ostatnią, coraz powszechniejszą metodą oszustów bankowych są kradzieże na tak zwany zdalny pulpit. Mieszkaniec powiatu wyszkowskiego stracił w ten sposób 20 tysięcy złotych. Gdy dzwoni złodziej, na telefonie potencjalnej ofiary wyświetla się nazwa konkretnego banku.

Oszust przedstawia się jako rzekomy pracownik departamentu bezpieczeństwa czy działu technicznego. Informuje o podejrzanej transakcji na koncie, która została namierzona przez bank. Następnie wskazuje, że niezbędne jest zainstalowanie aplikacji, a w rzeczywistości chodzi o uruchomienie tzw. zdalnego pulpitu.

Mazowiecka policja udostępniła nagranie, w którym podająca się za pracownicę banku kobieta instruuje rozmówcę, co powinien zrobić:

„Poproszę powiedzieć, czy pan posiada aplikację od naszego banku, która służy dla dostępu do bankowości, dzięki której może Pan wykonywać różne przelewy? W takim razie, jeżeli pan nie posiada tej aplikacji, to poproszę przełączyć się na głośnik i ja panu pomogę zainstalować tę aplikację”. 

Po zainstalowaniu aplikacji, która sama w sobie jest legalna, i podaniu kodu, który wyświetli się na ekranie urządzenia, przestępcy uzyskują nieograniczony dostęp do zwartości naszego urządzenia.

Należy pamiętać, że prawdziwi pracownicy banku nigdy nie proszą o zainstalowanie dodatkowych aplikacji. Dzięki nim oszust widzi wszystko, co robimy na smartfonie czy komputerze. Otrzymuje także pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym. Kradzione są dostępne tam środki finansowe, z naszego konta mogą również zostać zaciągnięte kredyty.

Posłuchaj całego nagrania:

Policjanci przypominają, żeby w podobnej sytuacji natychmiast się rozłączyć i osobiście skontaktować się ze swoim bankiem.

Czytaj też:

Próba oszustwa „na pracownika banku”. Policja publikuje nagranie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone