SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Kościół katolicki czeka na opinie. Nowy etap synodu biskupiego

fot. RDC

Kościół katolicki w Polsce czeka na opinie wiernych. To czas na pytania, wątpliwości i krytykę. Przyczynkiem jest trwający synod biskupi, który obecnie przeszedł na etap konsultacji. Z tej okazji w siedzibie arcybiskupów warszawskich przy ulicy Miodowej w Warszawie odbyło się spotkanie z mediami.

Chcemy trafić do społeczeństwa – mówił rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. – Po to, żeby propagować ideę synodu, zapraszać ludzi również poprzez mass media do wzięcia udziału w synodzie. Z drugiej strony, żeby usłyszeć głosy, również krytyczne na temat sytuacji w Kościele i świecie – przekazał.

To ważne, aby usłyszeć głos wiernych – dodał duchowny. – W praktyce oznacza to, że we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej rozpoczęły się albo rozpoczną prace synodalne, czyli zaczną się spotkania, podczas których parafianie będą mogli powiedzieć, co leży im na sercu, wypowiedzieć własne doświadczenie tego konkretnego kościoła, własnej parafii – wyjaśniał.

Można też kontaktować się internetowo. – Wystarczy wejść na stronę archidiecezji warszawskiej i kliknąć w baner „synod” albo wejść na specjalną stronę przygotowaną na czas trwania synodu, poprzez którą można aktywnie włączyć się w synod. Wystarczy wypełnić formularz, następnie sekretarz synodu z każdą z takich osób się skontaktuje i zaprosi na spotkanie – mówił ks. Śliwiński.

Etap diecezjalnych konsultacji ma potrwać do sierpnia przyszłego roku. Swoje uwagi online można przesłać TUTAJ.

W archidiecezji warszawskiej zostały wyznaczone osoby kontaktowe synodu. Ich zadaniem jest służenie jako łącznicy między parafiami a diecezją w konsultacjach synodalnych. To ks. Matteo Campagnaro, Beata Chojnacka i Piotr Szular.

Posłuchaj:

Religie: „Chcemy słuchać wszystkich”. Inauguracja synodu w archidiecezji warszawskiej

Czytaj też:

Muzeum Powstania Styczniowego powstanie na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone