SŁUCHAJ ONLINE
MENU

ZUS: zleceniobiorca sam może złożyć wniosek o świadczenie postojowe

Centrala ZUS przy ul. Szamockiej 5 w Warszawie/fot. Wikimedia Commons

Na Platformie Usług Elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku.

Udostępniliśmy w internecie wniosek o postojowe, który zleceniobiorcy sami mogą złożyć – mówi rzecznik mazowieckiego ZUS Piotr Olewiński. – Zleceniobiorca może teraz sam złożyć swój wniosek o świadczenie postojowe, ale tylko w przypadku, w którym zleceniodawca odmówił mu tego wcześniej. Przypominamy, że od kilku tygodni wnioski dotyczące tarczy antykryzysowej można składać wyłącznie poprzez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśnia.

Aby starać się o postojowe należy spełnić warunki wskazane w ustawie, m.in.: umowa zlecenia musi być zawarta przed 1 kwietnia 2020 r., umowa nie może dojść do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej wykonywania z powodu przestoju w prowadzeniu działalności zleceniodawcy w następstwie COVID – 19. Ważnym warunkiem jest także to, aby przychód z umowy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Ponadto w przypadku zleceniobiorców nie mogą oni podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

715 mln złotych na samym Mazowszu

Co ważne, przepisy prawa nie przewidują możliwości składania wniosków za okres wstecz. W tej sytuacji nie można składać wniosku o postojowe uwzględniającego przychody za kwiecień czy maj. Gdy wniosek będzie składany w sierpniu, to powinien w nim być wykazany przychód zleceniobiorcy z wykonywania umowy osiągnięty w lipcu.

ZUS informuje, że rozpatrzył i zrealizował do tej pory 100 procent wniosków o pierwszą wypłatę postojowego i 94 proc. wniosków o kolejną wypłatę. Na Mazowszu wnioskujący otrzymali już ponad 715 mln złotych, z czego w samej Warszawie – 500 mln złotych. W całym kraju natomiast ZUS wypłacił 4,5 miliarda złotych.

Czytaj też: Prezes ZUS: świadczenie postojowe najczęściej wypłacane na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone