SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Koronawirus. Warszawa z rezerwą kryzysową. Dla szpitali 20 mln zł

Koronawirus w Siedlcach/zdj. ilustracyjne/fot. mat. prasowe

Władze Warszawy znalazły dodatkowe pieniądze dla szpitali. Zdecydowano o uruchomieniu rezerwy kryzysowej w budżecie miasta tak, aby jak najlepiej przygotować się na większą liczbę zakażonych koronawirusem. To 8,5 mln zł – za te pieniądze zakupiony zostanie potrzebny sprzęt. Chodzi o wyposażenie oddziałów intensywnej terapii w respiratory, kardiogramy oraz tzw. dekontaminatory.

Ratusz informuje także o przeznaczeniu 12 mln zł z budżetu miasta na dodatkowe zakupy środków zabezpieczenia. Maseczki, rękawice, kombinezony będą mogły być również używane w systemie pomocy osobom starszym i niesamodzielnym. Przypomnijmy – zgodnie z decyzją rządu siedem warszawskich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości. Wojewoda zadecydował, że rządowy szpital MSWiA przy ul. Wołoskiej będzie szpitalem, który zostanie w pierwszej kolejności przekształcony na potrzeby osób zarażonych koronawirusem.

Zapotrzebowanie

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski mówił podczas konferencji prasowej, że miasto zgłasza wszystkie swoje potrzeby dotyczące przede wszystkim szpitali miejskich do rządu oraz do wojewody mazowieckiego. Wyraził nadzieję, że współpraca będzie się dobrze rozwijać. – W tej chwili chcielibyśmy, żeby kwestie zaopatrywania warszawskich szpitali w konieczny sprzęt, zwłaszcza ochrony osobistej, żeby tutaj te wszystkie prace ze strony rządu przyspieszyły – mówił. Trzaskowski zaznaczył przy tym, że miasto samo podjęło wysiłki ku temu, by dokupić do szpitali konieczny sprzęt. – Z naszych analiz wynika, że w Warszawie dobrze byłoby zapewnić kolejnych trzydzieści stanowisk, które posłużyłyby właśnie sytuacji kryzysowej, intensywnej opieki nad pacjentami – powiedział. – I takie zapotrzebowanie zgłosiliśmy do rządu, ale również sami ten sprzęt kupujemy na rynku – dodał. Dopytywany, poinformował, że w Warszawie jest 158 respiratorów, z czego w tej chwili wolnych jest 50.

Stan zagrożenia epidemicznego

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju, będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Czytaj też:

Koronawirus. Liczba wykonywanych w Polsce testów wzrośnie do trzech tysięcy na dobę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone