SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pasażerowie bez maseczek na Centralnym. PKP rozkładają ręce

fot. Boston9/ Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Dworzec Centralny w Warszawie wolny od koronawirusa? Takie można odnieść wrażenie będąc na terenie stacji. W podziemiu, w pasażach i na peronach tłumy, wiele osób rezygnuje z maseczek. – Na oko, połowa osób nie zasłania ust i nosa – mówią pasażerowie i pytają o obecność służb porządkowych. Zarządca dworca – PKP S.A. – zwraca uwagę na ograniczone uprawnienia ochrony.

Zdaniem przechodniów, nikt nie pilnuje i nie zwraca uwagi osobom bez maseczek.

Zarządca dworca rozkłada ręce. – W przypadku zauważenia braku maseczki na twarzy pasażera ochrona dworca może jedynie zwrócić takiej osobie uwagę – wyjaśnia rzecznik PKP S.A. Michał Stilger. – W przypadkach, które tego wymagają, ochrona dworca współpracuje ze służbami porządkowymi posiadającymi uprawnienia do dalszych czynności. Nie mają jednak takich uprawnień jak policja – dodaje.

Za brak maseczki w pomieszczeniu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Nie brakuje głosów, według których obowiązek zasłaniania nosa i ust zostanie z nami na dłużej. – Spodziewajmy się tego, że maski, w jakiejś formie, w pomieszczeniach, będą stosowane raczej do końca roku, a na pewno do jesieni. Może na lato będzie chwila przerwy, ale w nią też wątpię. Podróżować w środkach transportu pewnie w maseczkach będziemy jeszcze długo – mówił w marcu tego roku na antenie Radia dla Ciebie prof. Miłosz Parczewski, członek Rady Medycznej przy premierze.

Gdzie musimy nosić maseczkę?

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest teraz obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone.

Maseczki należy nosić m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta lub interesanta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i w urzędach.

Ust i nosa nie trzeba zasłaniać na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem czy motocyklem.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju lub niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim.

Czytaj też:

W gm. Łyse najmniej zaszczepionych na Mazowszu. Sołtysi ruszyli z akcją

Awantura przed punktem szczepień. A. Niedzielski: to trzeba piętnować

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone