SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus w Warszawie. Miejsca parkingowe pozostają płatne

Rafał Trzaskowski/fot. PAP/Paweł Supernak

Utrzymujemy system płatnego parkowania w Warszawie, nie rezygnujemy z tych opłat – zapewnił w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem zniesienie opłat za parkowanie doprowadziłoby do braku wolnych miejsc parkingowych. Podczas konferencji poruszył też temat pomocy psychologicznej i ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji miejskiej.

Trzaskowski pytany podczas konferencji prasowej, czy opłaty za parkowanie w stolicy zostaną zniesione, zapewnił, że ratusz „chce utrzymać sytuację, w której w Warszawie jest stosunkowo łatwo znaleźć miejsca parkingowe”. – Chodzi nam o to, żeby moc znaleźć miejsce parkingowe kiedy trzeba pojechać do szpitala, kiedy trzeba pomoc seniorom. Stąd utrzymujemy ten system, nie znosimy opłat – podkreślił prezydent Warszawy.

Jego zdaniem, zniesienie opłat za parkowanie w stolicy mogłoby doprowadzić do sytuacji, kiedy większa część tych miejsc była zajęta.

A chodzi nam o to, żeby w Warszawie móc się poruszać w taki sposób, który zapewni podstawowe bezpieczeństwo i wypełnianie najważniejszych funkcji miasta – dodał prezydent.

Od poniedziałku w stolicy komunikacja miejska kursowała według rozkładu weekendowego. Wprowadzenie takich zmian prezydent Rafał Trzaskowski tłumaczył tym, że z transportu publicznego korzysta coraz mniej warszawiaków – od około 20 do 30 proc. dotychczasowej średniej. Jednak od środy władze stolicy przywróciły normalny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

Pobór opłat za parkowanie w związku z sytuacją epidemiczną zawiesiły m.in. Ciechanów, Częstochowa, Gdynia, Kraków, Koszalin, Opole, Płock i Radom.

Psychologiczne centrum wsparcia rodziny w Warszawie

Od dzisiaj będzie działało psychologiczne centrum wsparcia rodziny – poinformował Rafał Trzaskowski. – Wszyscy wiemy, że będziemy przez te najbliższe tygodnie pozostawać z dziećmi w domu. W związku z tym dzieci uczą się w domu, w tej chwili wcielane są w życie przeróżnego rodzaju plany nauki za pośrednictwem internetu – mówił Rafał Trzaskowski.

Podkreślił, że ratusz ma świadomość, że to budzi sporo problemów, dlatego w związku z tym chce udzielić wsparcia psychologicznego rodzicom i uczniom za pośrednictwem centrum.

Otwieramy możliwość wparcia, jeżeli chodzi o to, jak radzić sobie z tymi wszystkimi zadaniami domowymi, które nauczyciele zadają naszym uczniom – powiedział prezydent Warszawy. Dodał, że w centrum będą dyżurować eksperci, którzy wytłumaczą na czym polegają zadane uczniom zadania i ewentualnie jak je rozwiązywać. – Takie wsparcie oferujemy po sygnałach od wielu warszawiaków – zaznaczył.

Co drugie siedzenie w autobusach zakryte?

Trzaskowski poinformował, że w środę na ulice Warszawy wyjechało 1440 autobusów i 382 tramwaje. Podkreślił, że to „maksimum autobusów i tramwajów”. Wyjaśnił, że w „związku z absencją pracowników nie jest możliwe przywrócenie w 100 procentach tygodniowego rozkładu jazdy”.

Zapowiedział, że aby wprowadzić w życie przepisy dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego w pojazdach komunikacji publicznej, władze „szykują się do wywieszenia ogłoszeń, które mówią o tych podstawowych zasadach zawartych w rozporządzeniu rządu”. – Zastanawiamy się, czy w autobusach nie zakryć co drugiego siedzenia – powiedział Trzaskowski.

Wskazał, że w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia, które zawiera m.in. ograniczenia dotyczące liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej „pozostaje sporo pytań”. Zapowiedział, że władze stolicy skierują do rządu zapytania dotyczące interpretacji przepisów.

Dostajemy od rządu sprzeczne sygnały. Główny Inspektor Sanitarny wysłał do nas pismo, aby przywrócić tygodniowy rozkład jazdy, podczas gdy rozporządzenie wymaga od nas elastyczności, czyli dokładnie tego, co wcielaliśmy w życie w ostatnich dniach – oznajmił Trzaskowski.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie od środy nowych regulacji dotyczących komunikacji miejskiej. Zgodnie z nimi autobusem, tramwajem czy metrem może jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. – Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób – wyjaśniono na stronach KPRM.

Nowe obostrzenia

We wtorek Premier Mateusz Morawiecki i szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali m.in. że od 25 marca do 11 kwietnia obowiązywać będą kolejne ograniczenia w poruszaniu się. Nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenia nie dotyczą: dojazdu do pracy, wolontariatu, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, opieki na bliskimi, wyprowadzenia psa).

Rząd wprowadza też nowe regulacje dotyczące komunikacji miejskiej – autobusem, tramwajem czy metrem będzie mogło jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone