SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Informacja o limicie pasażerów na pojazdach komunikacji miejskiej

fot. UM Warszawa

Na każdym składzie pojazdu transportu zbiorowego widnieje już informacja, ile osób może nim podróżować. Rozważamy też, czy nie zastosować nakładek na siedzenia – powiedziała rzeczniczka warszawskiego urzędu miasta Karolina Gałecka, pytana o nowe przepisy dotyczące transportu publicznego.

Ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa od środy wprowadzono nowe obostrzenia dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej. Zgodnie z nimi, do 11 kwietnia włącznie w środkach transportu publicznego zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących.

Komunikacja w Warszawie

Na środowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazywał, że w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia pozostaje sporo pytań o interpretację tych przepisów. Dodał przy tym, że miasto szykuje się do wywieszenia ogłoszeń, które informują o nowych zasadach bezpieczeństwa, oraz że rozważana jest też możliwość zakrycia co drugiego siedzeniach w środkach transportu publicznego.

Pytana o tę kwestię rzecznik ratusza Karolina Gałecka podkreśliła, że miasto przygotowało wytyczne dla operatorów transportu, a te są już wdrożone. – W pierwszej fazie skupiliśmy się na informacji pasażerskiej. Na każdym składzie transportu zbiorowego – autobus, metro, tramwaj – w widocznym miejscu przygotowane są dla pasażerów informacje, ile osób może nim podróżować – poinformowała. Jak dodała, w komunikacji miejskiej oraz na przystankach autobusowych znajdują się plakaty informujące o konieczności zachowania stosownego odstępu pomiędzy pasażerami.

Są też przygotowane takie nakładki na siedzenia informujące o tym, że w danym miejscu nie można siadać, natomiast nie mamy jeszcze takiej wytycznej przygotowanej, bo nie jest konieczne, rozporządzenie tego nie reguluje – dodała Gałecka. – Rozważamy, czy nie zastosować jeszcze takiego rozwiązania. Pozostałe są już dziś stosowane – podkreśliła.

Zakaz zgromadzeń

Zgodnie z obowiązującymi od środy przepisami do 11 kwietnia włącznie nie można swobodnie przemieszczać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi oraz zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy dojazdu do pracy, wolontariatu oraz załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Ponadto w środkach transportu publicznego zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących. Obowiązuje też całkowity zakaz zgromadzeń spotkań, imprez czy zebrań. Za wyjątkiem rodzin po ulicach można przemieszczać się jedynie w grupie do dwóch osób.

Czytaj też:

Komunikacja miejska w Warszawie znów kursuje jak w dni powszednie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone