SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Koronawirus. W siedleckim szpitalu miejskim nie ma miejsc dla chorych

Mazowiecki Szpital Wojewódzki im św Jana Pawła II w Siedlcach/fot. Facebook

Trudna sytuacja w siedleckim szpitalu miejskim. Placówka nie ma już miejsc dla osób z COVID-19. – Tylko dzisiaj przy ul. Starowiejskiej pacjentów z potwierdzonym wynikiem na obecność koronawirusa było 108 – mówi dyrektor Mirosław Leśkowicz.

 Zgłosiłem Panu Prezydentowi i dyrektorowi Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie naszą dzisiejszą sytuację, że zapychamy się, że nie mamy wolnych miejsc, a ilość hospitalizowanych pacjentów przy zakresie ich ciężkości jest zdecydowanie trudna do opanowania, bo mamy dziś ponad 60 osób, które pod tlenem i ich stan jest naprawdę ciężki – tłumaczy.

– Problem zgłaszamy do wojewody – dodaje dyrektor. – Za organizację opieki zdrowotnej na terenie województwa odpowiada Pan Wojewoda i on podejmuje decyzję o dalszych krokach, pozwalających na rozszerzenie bazy łóżkowej, czy zmiany jakiejś organizacji pracy. To nie jest decyzja pana dyrektora, jednego czy drugiego, czy Pana Prezydenta – wyjaśnia.

Szpital miejski przemianował już na potrzeby zakażonych dwa oddziały – internę i kardiologię.

Chory personel w szpitalu wojewódzkim

Trudna sytuacja jest także w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach. Lecznica postanowiła przedłużyć zamknięcie Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii dla nowych pacjentów do 21 października. Przyczyną są kolejne zakażenia u personelu.

Wpłynęły wyniki testów kadry i okazało się, że pięć pielęgniarek oraz jeden lekarz ma wynik dodatni. Staramy się zachować ciągłość leczenia chemioterapeutycznego i w ramach tej kadry którą mamy, opiekujemy się tymi pacjentami, którzy są na oddziale – mówi Marcin Kulicki, prezes szpitala.

W tej chwili przebywa na nim kilkunastu pacjentów. – Ponieważ wszystkie wyniki pacjentów są ujemne, to każdego dnia po prostu będziemy starali się wypisywać tych, którzy już mogą iść do domu – dodaje prezes.

Wcześniej COVID-19 wykryto u dwóch osób z personelu i przyjęcia na oddział miały być wstrzymane do 13 października.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie siedleckim

Według aktualnych danych z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, od początku epidemii w regionie doszło do 552 potwierdzonych zakażeń koronawirusem. W wyniku choroby zmarło 11 osób, a 352 zostało uznanych za ozdrowieńców. Na kwarantannie domowej przebywa 847 osób, a na izolacji – 145.

Czytaj też: Kardiologia w siedleckim szpitalu tylko dla zakażonych COVID-19 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone