SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus w Siedlcach. Długi czas oczekiwania na wyniki testów

Koronawirus /fot. PAP/Leszek Szymański

Sanepid w Siedlcach często musi czekać nawet ponad dobę z wysyłką testów na COVID-19 do laboratorium. W Radiu Dla Ciebie sprawdziliśmy, skąd tak długi okres czekania na wyniki wymazów.

Siedleccy pacjenci mierzą się z niepewnością nawet dwa dni, mimo że próbki można byłoby badać na miejscu w laboratorium w sanepidzie, które dysponuje sprzętem. – Nie mamy na to wpływu skąd próbki zostaną do nas przywiezione – mówi dyrektor stacji Joanna Like. – Koordynatorem pobierania próbek i przesyłania do określonych laboratoriów jest wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna w Warszawie. Na chwilę obecną w Województwie Mazowieckim jeśli chodzi o laboratoria sekcji sanitarnej to są trzy: w Warszawie, w Siedlcach oraz w Radomiu – tłumaczy.

Same badania trwają około doby – dodaje Like. – To się liczy 24 godziny od momentu, kiedy próbki wejdą do nas do laboratorium. Taką średnią dzienną przepustowość to liczymy na 40 próbek na dobę – wyjaśnia.

Próbki od pacjentów z regionu są nadal wożone do laboratoriów warszawskich. Sytuacja zmieni się prawdopodobnie w poniedziałek, gdy zacznie działać drugie laboratorium w szpitalu miejskim.

Od początku epidemii w powiecie siedleckim doszło w sumie do  105 potwierdzonych zakażeń. Kwarantanną objętych jest 299 osób. 54 zostało już uznanych za ozdrowieńców, natomiast 6 przypadków zakończyło się śmiercią.

Czytaj też: Koronawirus w Siedlcach. Lekarz z fałszywie dodatnim wynikiem testu?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone