SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus w Polsce. Zmarła 14. osoba zakażona COVID-19

Koronawirus w Polsce/fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14. śmiertelnej ofierze koronawirusa w Polsce, począwszy od 4 marca. W szpitalu w Skarżysku Kamiennej zmarł 80-letni mężczyzna.

Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Skarżysku Kamiennej zmarła 14 osoba zakażona koronawirusem. To 80-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące” – poinformował na Twitterze resort zdrowia.

W Polsce w związku koronawirusem, od 4 marca zmarło 14 osób. 12 marca zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu. 13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna. Trzecia zmarła osoba to 66-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Lublinie – zmarł w sobotę. Czwartą ofiarą koronawirusa jest 67-letni mężczyzna, który zmarł w poniedziałek w Łańcucie, piątą – 57-latek z Wałbrzycha. Szóstą ofiarą jest 37-letnia kobieta z Poznania, która trafiła do szpitala w ciężkim stanie. W niedzielę 22 marca władze Radomia poinformowały o siódmym zgodnie w kraju. W tamtejszym szpitalu zmarł 43-letni pacjent, który trafił tam jako pierwszy pacjent w mieście. Ósmą śmiertelną ofiarą jest 83-letni mężczyzna. Zmarł w szpitalu w Tychach. We wtorek zmarły dwie kolejne osoby. To 68-letni mężczyzna, który leczony był w szpitalu w Puławach i 71-latek z Poznania. W środę ministerstwo poinformowało o trzech ofiarach. Najnowsze przypadki dotyczą dwóch mężczyzn hospitalizowanych we Wrocławiu – to 41- oraz 71-latek, którzy mieli choroby towarzyszące, oraz 71-latka ze szpitala w Bolesławcu. Zmarł też 80-letni mężczyzna w Skarżysku Kamiennej.

Stan zagrożenia epidemicznego

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS)

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

Odnotowane przypadki wśród personelu medycznego opiekującego się chorymi potwierdzają, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów w których wystąpiły zachorowania należy:

– unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych;
– często myć i /lub dezynfekować ręce, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi ludźmi lub ich otoczeniem;
– unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami;
– podróżni z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych powinni zachować higienę podczas kaszlu (utrzymywać dystans, zakrywać usta i nos).

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. 74 nowe przypadki zakażenia. Łącznie: 1031

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone