SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus w Polsce. „Obostrzenia działają. Trzeciej fali może nie być”

Koronawius na Mazowszu/fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Trzeciej fali epidemii koronawirusa może nie być – przekonywał w „Polityce w południe” w RDC szef Centrum Analiz Strategicznych w Kancelarii Premiera prof. Norbert Maliszewski. Gość Radia dla Ciebie przybliżył ponadto szczegóły programu szczepień na COVID-19.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Szef Centrum Analiz Strategicznych bierze pod uwagę, że niska liczba nowych zachorowań na COVID-19 raportowana przez ministra zdrowia może wywołać efekt rozprężenia wśród obywateli, a to jest niepożądane i przedwczesne.

Wiele więc zależy od nas samych – mówił gość „Polityki w południe”. – Jeżeli będziemy się zachowywać w sposób odpowiedzialny podczas świąt i podczas ferii – dodał.

Jak dodał prof. Norbert Maliszewski, jeszcze w tym tygodniu ma być zakomunikowany plan szczepionkowy.

Szczegóły dotyczące szczepionek

Premier Mateusz Morawiecki ocenił tydzień temu, że istnieje szansa, aby pierwsze dostawy szczepionek przeciw COVID-19 pojawiły się około 18 stycznia. Szef rządu zapowiedział, że Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę w ramach zamówień organizowanych przez Komisję Europejską.

W sprawie zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi, UE rozmawia z kilkoma producentami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZenecą. Z tymi firmami KE zawarła wstępne rozmowy na dostawy. Szczepionki mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności.

Przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków zastrzegają, że obecnie trudno dokładnie przewidzieć terminy wydania pozwolenia na szczepienia, ponieważ nie ma jeszcze wszystkich danych, a ich ocena jest w toku. EMA ustanowiła przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.

Posłuchaj:

Polityka w południe: Norbert Maliszewski

Czytaj też:

Najmniej zakażeń w Polsce i na Mazowszu od połowy października

COVID-19. Zakrywanie ust i nosa obowiązkowe w zakładach pracy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone