SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus w Polsce. Matury od 8 czerwca, ale bez egzaminów ustnych

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski/fot. Adam Guz/KPRM/Twitter

Tegoroczne matury rozpoczną się 8 czerwca – poinformował na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak dodał, szkoły, przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte do 24 maja. Tym samym rząd przedłuża obowiązujące w oświacie restrykcje, wprowadzone w połowie marca w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

KORONAWIRUS W POLSCE. SPRAWDŹ AKTUALNY BILANS ZAKAŻEŃ

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

– Niestety obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – podkreślił Piontkowski. – To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja – dodał.

Matury i egzamin ósmoklasisty

Piontkowski zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Zaznaczył jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy „będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej”.

Na konferencji prasowej szef resortu edukacji przekazał również, że egzaminy maturalne w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. – Chcielibyśmy, aby one w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną, nie miały tej części ustnej – będą to więc tylko i wyłącznie matury pisemne – zapowiedział minister. Matury potrwają do końca czerwca, rozpoczną się od egzaminu z języka polskiego.

Od 16 do 18 czerwca przewidujemy przeprowadzenie egzaminów dla ósmoklasistów. Od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające klasyfikacje zawodowe, a potem, w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych tak, aby mogli oni dokończyć praktyki – poinformował.

Dodatkowy termin

Dodatkowy egzamin maturalny dla osób, które nie będą mogły przystąpić do matury w terminie pierwotnym, powinien odbyć się na początku lipca. – Przewidujemy, że mniej więcej do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników maturalnych, a ci którzy chcieliby poprawiać, mogliby to zrobić na początku września; wtedy wyniki egzaminów poprawkowych byłyby już do wiadomości uczelni i uczniów do końcówki września – poinformował minister.

Piontkowski wyraził też nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. – Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, będzie w odpowiedniej odległości od pozostałych uczniów, aby przeprowadzenie tych egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin – podkreślił. Ocenił, że ogłoszone w piątek decyzje dają uczniom i nauczycielom „długą perspektywę”. – Wyraźnie daje czas zarówno maturzystom, jak i ósmoklasistom na to, aby przygotowali się do egzaminów – minister edukacji.

Rozpoczęcie roku akademickiego bez zmian

Obecny na konferencji prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek powiedział, że tak jak w przypadku placówek oświatowych, zajęcia na uczelniach pozostaną zawieszone do 24 maja. Minister zaznaczył, że w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych zmianom ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych.

Na pewno też można stwierdzić, że o ile proces rekrutacji będzie musiał zakładać modyfikacje i odejście od dotychczasowych przyzwyczajeń, bo te terminy wyników matur ulegają przesunięciu, to zapewnienie ze strony władz wyższych uczelni jest takie, że ten tryb rekrutacji będzie przebiegał w sposób bardzo konstruktywny – powiedział Murdzek.

Poinformował, że w obecnej sytuacji „możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie”.

Szef resortu nauki zaznaczył także, że w dalszym ciągu, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, na uczelniach toczyć się mogą prace badawcze. – Myślę, że też w jakimś zakresie wznowią też pracę pracownicy administracyjni. Planowane są także procesy inwestycyjne na poszczególnych uczelniach. Patrząc na tę sytuację związaną z odmrażaniem gospodarki, inwestycje są ważnym elementem – podkreślił.

„Zbieramy dane po złagodzeniu obostrzeń”

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w najbliższych dniach rząd będzie zbierać „informacje o tym, jaki efekt na przebieg epidemii miało zdjęcie tych ograniczeń”. – Widzimy już ludzi w lasach, parkach, przemieszczających się, uprawiających sport i będziemy komunikowali, co dalej. Te wszystkie analizy, obostrzenia prowadzą do tego, żebyśmy mogli w sposób odpowiedzialny mówić o tym, co dalej – wyjaśnił.

Odnosząc się do ogłoszonych podczas konferencji przewidywanych terminów egzaminów maturalnych i ósmoklasistów, Szumowski zaznaczył, że „te wszystkie terminy zależeć będą również od tego, czy będziemy nadal utrzymywali dystans i zakładali maseczki.

Decyzją rządu placówki oświatowe w całym kraju zostały zamknięte 16 marca. Postanowienie miało związek z działaniami w ramach walki z koronawirusem. Początkowo szkoły, przedszkola i żłobki miały pozostać nieczynne przez dwa tygodnie. Z czasem zapadały decyzje o przedłużeniu obostrzeń. Uczniowie kontynuują naukę zdalnie.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE NOWYCH TERMINÓW EGZAMINÓW

Czytaj też:

Niemal 90 proc. samorządów wnioskuje o dotacje na zakup laptopów. Najwięcej na Mazowszu

Koronawirus. Rząd łagodzi obostrzenia. W lesie bez maseczki

Posłuchaj:

Polityka w południe: Jarosław Gowin

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone