SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. Koronawirus w ośrodku dla bezdomnych. Zakażonych 6 osób

Ośrodek "Tylko" przy ul. Żytniej w Warszawie/fot. caritasaw.pl

W Ośrodku dla bezdomnych „Tylko” przy ul. Żytniej w Warszawie potwierdzono sześć przypadków zakażenia koronawirusem u mieszkańców przebywających w sali z osobą, u której zakażenie wykryto wcześniej. Ośrodek zamknięto – poinformował prowadzący schronisko Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Informacje o sześciu pozytywnych wynikach testów na obecność koronawirusa napłynęła do ośrodka w piątek rano z zajmującej się sprawą stacji sanepidu w Płocku. „Ośrodek został całkowicie zamknięty – ruch na zewnątrz mieszkańców nieobjętych kwarantanną został wstrzymany” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie warszawskiego Caritasu.

Testy przeprowadzono wśród osób przebywających w sali z mieszkańcem, u którego potwierdzono koronawirusa po tym, jak trafił do Szpitala Zakaźnego. Informacja o pozytywnym wyniku tego pacjenta trafiła do ośrodka w poprzedni piątek, 29 maja. W poniedziałek formalnie poddano kwarantannie 34 osoby wcześniej z nim zamieszkujące i odizolowano je od reszty mieszkańców schroniska. Na kwarantannę trafiło też kilka osób z personelu, które miały kontakt z zarażonym pacjentem.

Pomoc od wojewody mazowieckiego i miasta

Wymazy zebrano od nich w środę. Po otrzymaniu pozytywnych wyników testów do stacji sanepidu w Płocku przesłano dane niezbędne do przeprowadzenia kolejnych testów u pozostałych mieszkańców ośrodka, jak również u pozostałej części personelu. Badania zapowiedziano na najbliższy poniedziałek.

„W pomoc dla Ośrodka zaangażował się skutecznie Urząd Wojewody Mazowieckiego, przezwyciężając przeszkody biurokratyczne i braki koordynacyjne stosownych służb” – oświadczono w komunikacie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piątek wieczorem również informował na Twitterze o odnotowaniu przypadków zakażeń koronawirusem w schronisku przy ul. Żytniej. „Czekamy na decyzję Sanepidu, ale skierowałem już pracowników służb miejskich do pomocy obsłudze placówki” – zaznaczył. Zapewnił także, że miasto przekazało tam wcześniej środki ochrony osobistej.

Jak informuje kierownictwo ośrodka „Tylko”, osoba, u której jako pierwszej wykryto wirusa, do schroniska trafiła 27 maja ze Szpitala Wolskiego, gdzie przebywała od 25 maja. Chory trafił do ośrodka w złym stanie, ale z negatywnym wynikiem testu. Jeszcze tego samego dnia przeniesiono go do Szpitala Zakaźnego, gdzie wynik kolejnego testu jednak potwierdził zakażenie.

Czytaj też: COVID-19 w schronisku w Warszawie. 160 osób na kwarantannie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone