SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Szpital na Stadionie Narodowym nie będzie jedynym takim w Warszawie

Koronawirus. Szpital na Stadionie Naorodwym/fot. PAP/Paweł Supernak

W Warszawie powstanie drugi tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19, oprócz tego organizowanego na Stadionie Narodowym – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak dodał, rząd jest gotowy w razie potrzeby otworzyć sieć takich szpitali w całej Polsce.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że w Warszawie będzie drugi tymczasowy szpital dedykowany chorym na COVID-19. Nie podano jednak jego lokalizacji. – Musimy myśleć o czarnych scenariuszach. Pierwszy, pilotażowy szpital tymczasowy otwieramy w Warszawie, ale jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w całej Polsce – powiedział szef MSWiA podczas konferencji prasowej przed Stadionem Narodowym.

Przygotowanie szpitali pod nadzorem wojewodów

Sytuacja jest poważna i mimo tego, że uwalniamy i tworzymy kolejne miejsca dla pacjentów covidowych w różnego rodzaju i na różnych poziomach szpitali – to koordynują wojewodowie, a przede wszystkim MSWiA, to my musimy, jako odpowiedzialny rząd myśleć o różnych wariantach, również o takich kiedy system służby zdrowia stanie na krawędzi wydolności – zaznaczył obecny na konferencji szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Dlatego – tłumaczył – premier Mateusz Morawiecki w sobotę podjął decyzję o tym, by rozpocząć przygotowanie szpitali tymczasowych. Jak dodał pierwszy taki szpital powstanie na Stadionie Narodowym, a kolejne będą przygotowywane w wybranych województwach, pod nadzorem wojewodów i MSWiA.

Dworczyk wskazał, że szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.

Chcemy przygotować w pierwszym etapie pół tysiąca łóżek, z czego 50 łóżek będzie przeznaczonych dla intensywnej terapii. Pozostałe miejsca to będą miejsca dla osób chorych z objawami, takimi wymagającymi leczenia tlenoterapią, ale nie wymagającymi użycia respiratorów – mówił. – Docelowo będziemy chcieli, aby tutaj była możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do 1000 sztuk – zaznaczył Dworczyk.

Dni, nie tygodnie

Dworczyk odniósł się do pytań, kiedy ruszy szpital tymczasowy na Narodowym. – Chcemy jasno powiedziecie, to nie jest szpital na teraz. Chociaż służba zdrowia boryka się z bardzo dużymi wyzwaniami, to system funkcjonuje. Musimy myśleć o sytuacjach różnych, również o czarnych scenariuszach i dlatego tego rodzaju placówka powstaje – stwierdził szef KPRM.

Jak zaznaczył, rząd chce, by szpital ten osiągnął gotowość do przyjęcia pacjentów, gotowość do funkcjonowania jak najszybciej. – Myślimy raczej o dniach, a nie tygodniach. Natomiast mamy nadzieję, że te miejsca nie będą musiały być wykorzystywane – powiedział minister.

Prace poprowadzi zarządca stadionu

W przedsięwzięcie to zaangażowanych jest wiele instytucji. – Prezes Rady Ministrów wydał decyzję administracyjną, na podstawie której spółka zarządzająca stadionem narodowym prowadzi wszystkie prace, przygotowuje całą infrastrukturę do tego, żeby mogły powstać miejsca szpitalne. Zgodnie z tą decyzją Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie refinansowała te wszystkie działania – wyjaśnił Dworczyk.

Dodał, że pracę personelu w szpitalu tymczasowym koordynować mają menadżerowie z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. – I to będzie finansowane z kolei przez Ministerstwo Zdrowia, przez Narodowym Fundusz Zdrowia – zaznaczył szef KPRM. MON oraz resort spraw wewnętrznych mają natomiast – według niego – służyć szpitalowi „szerokim wsparciem”. – Z jednej strony żołnierze WOT pomagający w logistyce, z drugiej – ratownicy medyczni ze straży pożarnej, z policji, z WOT. To będzie duże wyzwanie dla nas wszystkich – powiedział Dworczyk.

PGE Narodowy został wskazany jako miejsce na szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 jeszcze wiosną tego roku. Podkreślił też, że tego typu przedsięwzięcie jest realizowane w Polsce po raz pierwszy. – Dla nas wszystkich jest to więc wielkie wyzwanie i tak, jak nazwa – to jest stadion narodowy, to myślę, że kwestia zdrowia, kwestia bezpieczeństwa, to też jest nasza ogólnonarodowa sprawa. I dlatego tez apelujemy tutaj o włączenie się w te działania wszystkich, którzy mogą pomóc – zaznaczył szef KPRM.

Dwa szpitale tymczasowe w Warszawie

Szef MSWiA Mariusz Kamiński powiedział natomiast, że pracami nad przygotowaniem drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie kieruje były minister zdrowia, a obecnie wojewoda mazowiecki – Konstanty Radziwiłł.

To jest ważne z uwagi i na to, że pandemia w Warszawie niestety przyjmuje duże rozmiary, ale również na centralne położenie Warszawy, że w sytuacjach szczególnych będzie można do Warszawy przewozić, transportować pacjentów wymagających takiej pomocy, z centralnej Polski na pewno – podkreślił Kamiński.

„Zabezpieczenie dla mieszkańców”

Kamiński podkreślił podczas konferencji prasowej, że tymczasowy szpital na Stadionie dla chorych na COVID-19 będzie otwierany w najbliższych dniach i „będzie zabezpieczeniem dla mieszkańców Warszawy, dla mieszkańców Mazowsza”.

Zapowiedział też, że „w tym tygodniu kolejnych kilkanaście tysięcy miejsc w funkcjonujących szpitalach zostanie decyzjami wojewodów przekazane na użytek walki z Covidem. Ale – jak przyznał – „musimy myśleć również o czarnych scenariuszach, że nie uda się powstrzymać na tyle dynamiki rozwoju pandemii w naszym kraju, że będą niezbędne szpitale tymczasowe”.

Kamiński podkreślił, że na Stadionie Narodowym będzie pierwszy, pilotażowy szpital. – Jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w Polsce, tak aby wszyscy mieszkańcy naszego kraju, których spotka to nieszczęście, że zakażą się tym niebezpiecznym wirusem, że będą mieli zabezpieczone miejsca z profesjonalną obsługą – dodał.

Rola szpitala MSWiA

Szef MSWiA poinformował, że „każdorazowo, jeżeli dojdzie do otworzenia tymczasowego szpitala, będzie to filia pod nadzorem renomowanego dużego szpitala, mającego duże doświadczenie w walce z Covidem”.

Przyznał, że jako minister spraw wewnętrznych jest „niezwykle dumny”, że w przypadku szpitala na Stadionie Narodowym, to „najważniejszym, wiodącym szpitalem w Warszawie i na Mazowszu jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przy ulicy Wołoskiej”. Dodał, że szpital kliniczny jego resortu będzie nadzorował pracę tego szpitala tymczasowego, a zastępca dyrektora szpitala przy Wołoskiej doktor n. med. Artur Zaczyński „będzie osobą bezpośrednio nadzorującą pracę szpitala tymczasowego”.

Jestem pewny, że ten szpital będzie dowodzony przez najlepszego z możliwych. Dla mnie wielką satysfakcją jest współpraca z panem doktorem Zaczyńskim. Wiem, że nie boi się bardzo trudnych zadań, bardzo trudnych wyzwań i zawsze realizuje je w sposób perfekcyjny – powiedział Kamiński.

Kamiński wspomniał o „szeregu zgłoszeń ze służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych, ministrowi obrony narodowej, żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Pożarnej i innych służb, policji, profesjonalnych w pełni wykształconych pracowników medycznych, będących funkcjonariuszami tych służb, czy żołnierzami, którzy wyrażają gotowość pracy w szpitalach polowych”. Zaznaczył, że „oczywiście podstawą będą lekarze, będą pielęgniarki i profesjonalni tak ratownicy medyczni, którzy już teraz się zgłaszają, jak tylko usłyszeli, że będzie otwieranej pierwszy tego typu szpital”.

Jestem pewny, że zadanie wykonają perfekcyjnie, tak, jak wykonują te zadanie niezwykle ciężkie od wiosny tego roku wszyscy pracownicy medyczni szpitala przy Wołoskiej. Bardzo im za to ogromne zaangażowanie jesteśmy wdzięczni i zobowiązani – podkreślił Mariusz Kamiński.

Pełna diagnostyka

W szpitalach polowych pacjenci będą mieli pełną diagnostykę, tj. m.in. tomografię komputerową, ultrasonografię i badania laboratoryjne. Wszystko przygotujemy na miejscu – mówił dr n. med. Artur Zaczyński zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

W kilka dni udało się wtedy wykonać olbrzymią pracę, jeżeli chodzi o protokoły leczenia, o wszystkie procedury, poruszania się, szkolenia personelu m.in. w ubieraniu, rozbieraniu i leczeniu pacjentów z koronawirusem – podkreślił. Jak dodał, doświadczenie wypracowane wtedy zostało „sfinalizowane wszystkimi procedurami, które zostały wydane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i ogłoszone dla całej Polski, z których czerpano wiedzę w innych szpitalach”.

Wszystkie doświadczenia, które ma szpital MSWiA w Warszawie przelejemy na zaprojektowany już szpital tymczasowy, który swoją rolę będzie pełnił dla pacjentów, którzy potrzebują opieki szpitalnej, ale nie tak profesjonalnej jak to jest w szpitalach m.in. dysponujących blokami operacyjnymi – przekonywał Zaczyński. Wyjaśnił również, że pacjenci będą „triażowani w poszczególnych miejscach w kraju, konsultowani przez zespół koordynacyjny i przesyłani, w zależności od nasilenia epidemii, najpierw do szpitali, a w przypadku przekroczenia wydolności systemu ochrony zdrowia, redystrybuowani ze szpitali celem leczenia w tych miejscach pacjentów z najcięższymi objawami”.

Zaczyński zaznaczył, że „pandemia jest groźna i postępująca”, dlatego zaapelował o zachowywanie dystansu, noszenie maseczek i dezynfekcję rąk.

W Warszawie minionej doby potwierdzono 366 nowych przypadków koronawirusa. Tym samym liczba dotychczas zakażonych wzrosła do 10 628, zmarło 164 pacjentów. W całym województwie mazowieckim od początku epidemii odnotowano 25 318 zakażeń, w tym 849 minionej doby. Zmarło 546 chorych na COVID-19.

Czytaj też:

Koronawirus. Tymczasowy szpital powstanie na Stadionie Narodowym

Koronawirus na Mazowszu. Szpitale zawieszają przyjęcia pacjentów z COVID-19. Brakuje miejsc

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone