SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Szkoły w całej Polsce zamknięte na dwa tygodnie

Koronawirus. Nauka w domu/fot. PAP/Marcin Bielecki

Od poniedziałku żłobki, przedszkola i szkoły w całej Polsce są zamknięte. Zarówno placówki publiczne jak i prywatne nie będą prowadziły zajęć. W minioną środę rząd zdecydował o zamknięciu szkół w związku z zagrożeniem koronawirusem. Do szkoły nie idą ani uczniowie, ani nauczyciele. Choć ci drudzy mają pozostać w gotowości. Minister edukacji Dariusz Piontkowski zalecił, aby szkoły skorzystały z możliwości nauki online. Nauczyciele i uczniowie mogą skorzystać m.in. ze strony e-podręczniki.pl.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa, od 12 do 25 marca w całym kraju zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Bufor

Aby zapewnić opiekę najmłodszym dzieciom, przewidziano jednak okres przejściowy – przez dwa pierwsze dni, 12 i 13 marca rodzice dostali możliwość pozostawienia przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli. Od poniedziałku do 25 marca przedszkola i szkoły zostały całkowicie zamknięte dla uczniów i wychowanków.

Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. Jak wyjaśnia MEN do dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki należy zarówno decyzja o organizacji pracy nauczycieli w okresie zawieszenia działalności, jak i sposobie realizacji gotowości do pracy. Niezależnie od tego, czy dyrektor zdecyduje, że nauczyciele mają przyjść do pracy, czy pozostać w domu, za ten czas będzie im się należeć wynagrodzenie. W związku z zamknięciem placówek opiekuńczych i oświatowych rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zamknięte szkoły specjalne. Warszawa wyjątkiem

Decyzja o zawieszeniu zajęć nie dotyczy kilku rodzajów placówek: przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, a także szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie ośrodki szkolno-wychowawcze, tak jak zwykłe szkoły, także są zamknięte. Wojewoda mazowiecki przychylił się do prośby władz miasta i dołączył placówki do listy zamkniętych w związku z koronawirusem. – Ośrodki szkolno-wychowawcze nie były objęte rozporządzeniem ministra edukacji – mówi rzecznik stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.

W stolicy mowa o pięciu ośrodkach: przy Praskiej, Bełskiej, Zakroczymskiej, Łuckiej i Koźmińskiej. Ratusz nadal stara się o możliwość zamknięcia Międzyszkolnych Ośrodków Sportowych i przychodni psychologiczno-pedagogicznych.

Zawieszenie zajęć dotyczy za to także żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Na dwa tygodnie zostało zawieszone także funkcjonowanie instytucji kultury – kin, teatrów czy muzeów.

Resort udostępnia narzędzia

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca nauczycieli, by wspierali uczniów i korzystając z technologii przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Wskazuje im pomocne narzędzia: platformy, strony i serwisy.

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zachęca nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Resort edukacji zachęca nauczycieli do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. MEN przygotowało wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

Epodreczniki.pl

Na liście – opublikowanej na stronie internetowej resortu edukacji – znalazły się platformy, strony i serwisy wraz z linkami do nich. Są to: Zintegrowana Platforma Edukacyjna, czyli e-podręczniki, Portal wiedzy dla nauczycieli – Scholaris, Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych, Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”, Portal lektury.gov.pl, Strona Centrum Nauki Kopernik, Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN „Przystanek historia”, strona Krajowego Biura Programu eTwinning, Serwis Ninateka, Serwis Muzykoteka Szkolna, Biblioteka Cyfrowa Polona, Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji, Serwis Telewizji Polskiej, Serwis Polskie Radio Dzieciom. „Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać” – informuje MEN.

W grupie rekomendowany narzędzi jest Zintegrowana Platforma Edukacyjna epodreczniki.pl. To bezpłatne, stworzone i administrowane przez resort edukacji narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem. Materiały dostępne na platformie są bezpłatne, zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych, udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd., dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon), dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji: e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia, dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki, przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć. Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani. Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.

Portal Scholaris

Z kolei portal Scholaris to portal dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały na Scholaris, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela. Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

MEN przygotowało też poradnik prowadzenia lekcji online dla nauczycieli opublikowanym na stronie www.gov.pl. W poradniku podkreślono, że podstawą pracy zdalnej oraz prowadzenia zajęć online jest komputer i dostęp do internetu oraz telefonu, które pozwalają na różne sposoby komunikacji, ale też na wymianę plików czy ich wspólne przechowywania. Jak czytamy, podstawowymi rozwiązaniami wykorzystywanymi w pracy na odległość są poczta elektroniczna, narzędzia konferencyjne, komunikatory internetowe oraz coraz powszechniejsze narzędzia pracy grupowej.

Zasugerowano, aby w prowadzeniu lekcji online wykorzystywać m.in. e-mail jako najprostszy sposób na przesyłanie przez uczniów prac domowych. Wskazano też, że dzienniki elektroniczne, wykorzystywane powszechnie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, dają możliwość komunikacji z uczniami i ich rodzicami.

Podręcznik poleca też wykorzystanie telekonferencji do rozmów w grupie. Wskazano, że nauczyciele mogą prowadzić wieloosobowe wideokonferencje, a nawet dzielić się zawartością swojego ekranu z pozostałymi uczestnikami. Do takich narzędzi należą m.in. Skype, Microsoft Teams, YouTube czy Google Hangouts Meet. Według zaleceń podręcznika nauczyciele powinni również wykorzystać do komunikacji z uczniami Facebooka oraz komunikatory – Messenger czy WhatsApp.

To nie jedyne możliwości. Od poniedziałku naukowcy, popularyzatorzy i naukowi youtuberzy będą prowadzić wykłady, interaktywne eksperymenty i rozmowy w ramach kanału „Projekt Alpha” na Youtube. Swój udział potwierdzili naukowcy ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki (laureaci nagrody Popularyzator Nauki 2019) oraz naukowcy zajmujący się na co dzień nie tylko pracą naukową, ale także popularyzacją. W sumie swój udział w tworzeniu kanału zadeklarowało już kilkanaście osób.

Stan zagrożenia epidemicznego

W związku z koronawirusem w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Czytaj też:

Koronawirus. Szkoły pustoszeją, uczniowie uczą się zdalnie

Koronawirus w Polsce. Szkoły zostaną zamknięte na dwa tygodnie

Warszawa. Koronawirus u nauczycielki ze szkoły na Białołęce

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone