SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Rehabilitacja pocovidowa na Mazowszu w 11 placówkach

Koronawiru w Polsce/fot. PAP/Leszek Symański

Warszawa, Czubaki, Gorzewo, Konstancin, Mława, Przysucha i Pionki – w tych miejscowościach na Mazowszu ozdrowieńcy mogą się zapisać na bezpłatną rehabilitację pocovidową. W sumie to 11 placówek, do wizyty w których potrzebne jest skierowanie.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Lekarz wystawia skierowanie na podstawie wyników kilku badań: RTG klatki piersiowej, morfologii czy EKG – wyjaśnia w rozmowie z RDC rzecznik mazowieckiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia Andrzej Troszyński i dodaje, że rehabilitacja może trwać nawet do sześciu tygodni. – Są masaże, ćwiczenia z zakresu kinezyterapii, kąpiele, okłady – wymienia.

Na rehabilitację można się zapisać do pół roku od zakończenia leczenia. Pełny wykaz placówek, które ją prowadzą, znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Można od pierwszego dnia włączyć się w program, nawiązać kontakt z placówką, a dołączyć można do niego do szóstego miesiąca od zakończenia leczenia na COVID-19. Przypuszczam, że chodzi tu o jakiś związek dolegliwości z przebytą chorobą – mówi Troszyński.

W regionie radomskim rehabilitację pocovidową prowadzą tylko dwie placówki: „Mariówka” w Przysusze oraz szpital powiatowy w Pionkach. – Będziemy działać kompleksowo – mówi dr Julita Drachal z pionkowskiej lecznicy.

Rehabilitacja pocovidowa stanowi odrębny produkt w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych i jest odrębnie finansowana z funduszu przeciwdziałania COVID-19. Czas trwania rehabilitacji wynosi od 2 do 6 tygodni.

Ministerstwo Zdrowia wymieniło, że w zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, inhalacje indywidualne, treningi marszowe, balneoterapia – według indywidualnych wskazań, masaż – według indywidualnych wskazań, hydroterapia, fizykoterapia – według indywidualnych wskazań, treningi relaksacyjne, edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia, leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań, czy wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Czytaj też:

COVID-19 w Warszawie. Szpital na Okęciu bez pacjentów. „Placówka przeszła w stan pasywny”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone