SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Koronawirus. R. Trzaskowski apeluje do rządu o „bliższą współpracę”

Koronawirus w Warszawie/fot. PAP/Piotr Nowak

W ciągu ostatnich 14 dni w Warszawie stwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem, od 1 września zawieszono zajęcia w 12 szkołach, a u 87 osób stwierdzono zakażenie COVID-19 – poinformował w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Apelował przy tym do rządu o „jeszcze bliższą współpracę” i wyraził nadzieję, że nie ziszczą się „pesymistyczne scenariusze”.

W poniedziałek odbył się sztab kryzysowy ws. sytuacji epidemicznej i działań m.st. Warszawy w związku z pandemią koronawirusa. Po jego zakończeniu na konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski przekazał, że podobne sztaby będą odbywały się cyklicznie, dwa lub trzy razy w tygodniu.

Ponad tysiąc zakażeń w dwa tygodnie

W ciągu ostatnich czternastu dni, licząc do niedzieli, stwierdzono 1056 zakażeń koronawirusem w Warszawie – poinformował Trzaskowski. Podkreślił, że odebrał dziś także raporty z podlegających mu placówek edukacyjnych oraz szpitali.

Kontynuujemy dezynfekcję przestrzeni publicznej. Każdej nocy, jeśli nie pada deszcz, dezynfekowana jest ta przestrzeń, m.in. 200 wiat przystankowych i pętli oraz kilkadziesiąt kilometrów ulic – dodał. Mówiąc o edukacji, Trzaskowski wskazał, że od 1 września zawieszono zajęcia w 12 szkołach, a u 87 osób stwierdzono zakażenie COVID-19. 50 z nich to nauczyciele, 31 – uczniowie, a sześcioro to pracownicy administracyjni. Wśród pracowników oświaty na kwarantannie przebywało dotąd 1155 osób. – Sytuacja jest pod kontrolą, ale to cały czas się może zmienić” – powiedział.

Trzaskowski przekazał ponadto, że z 115 respiratorów dostępnych w stolicy zajętych jest obecnie 70. – Będziemy się starali dbać o to, żeby te respiratory były dostępne – dodał.

Przybywa zakażonych wśród młodzieży

Jak mówił, na całym Mazowszu wykonuje się około trzech tysięcy testów dziennie – nie wiadomo, ile testów wykonywanych jest w samej Warszawie. Zgodnie z przekazanymi informacjami, jeśli chodzi o ogniska zachorowań, praktycznie nie ma ich w DPS-ach, ani żłobkach. – Otrzymujemy natomiast takie informacje, że coraz więcej jest chorych w wieku między 10 a 25 lat – powiedział Trzaskowski.

„Czekamy na zalecenia”

Trzaskowski zaznaczył, że na razie powiat warszawski nie znajduje się na żadnej liście ostrzegawczej, a odpowiedzialność za sytuację epidemiologiczną w kraju ponosi rząd. – Zawsze domagaliśmy się jeszcze większej liczby zaleceń zwłaszcza, jeżeli chodziło o otwieranie kolejnych placówek: czy to żłobków, przedszkoli, czy szkół – powiedział prezydent stolicy.

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że w związku z tym miasto liczy w tej kwestii na większą współpracę z rządem. – Przede wszystkim na to, że ewentualne decyzje będą konsultowane z samorządami tak, żeby ta współpraca odbywała się jak najbardziej harmonijnie. Wszystkim nam zależy na tym, żeby ta druga fala COVIDU-19 – jeżeli ona nadejdzie – była jak najmniej dotkliwa i wszystkim nam zależy, żeby zabezpieczyć te wszystkie placówki, które są nam podległe – zapewnił prezydent stolicy.

Wystarczy łóżek?

Pytany o to, ile wolnych łóżek mają warszawskie szpitale i czy są przygotowane na wypadek wzrostu zachorowań na koronawirusa w Warszawie stwierdził, że według jego informacji w tej chwili są miejsca w szpitalu jednoimiennym.

My się przygotowujemy do sytuacji kryzysowej na polecenie rządu, dlatego, że to rządzący podejmują decyzje, gdzie kierować pacjentów – powiedział Trzaskowski.

Dodał, że jeżeli rząd podejmie decyzje, żeby wyznaczyć inny szpital jednoimienny albo, żeby wyznaczyć łóżka zakaźne w innych szpitalach, to miasto będzie się do tego przygotowywać. Prezydent Warszawy podkreślił też, że rozważane są różne scenariusze.

Czytaj też:

Koronawirus. Drugi dzień z rzędu z rekordem zakażeń w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone