SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Pierwszy transport medyczny z Chin dotarł do Polski

fot. PAP/Andrzej Lange

Od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny z Chinami, który będzie przewoził towary do ochrony medycznej dla służb, które biorą udział w walce z koronawirusem – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. W czwartek w Warszawie wylądował pierwszy transport wyposażenia medycznego z Chin. To ponad 600 m3 ładunku ze sprzętem medycznym.

Michał Dworczyk podziękował w tym kontekście prezesom spółek Skarbu Państwa i agend rządowych, które realizują i kupują w części niezbędne materiały. Szef Kancelarii Premiera podziękował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który rozmawiał ostatnio z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Dzięki temu od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny, który będzie przewoził wyłącznie cargo, towary niezbędne do ochrony medycznej dla służb medycznych, dla wszystkich służ, które biorą udział w walce z koronawirusem – powiedział szef KPRM.

Ostatnie „Loty do domu”

Michał Dworczyk odniósł się również do przebiegu akcji ewakuacji Polaków do kraju. Jak tłumaczył, program „Lot do domu” zmierza ku końcowi. Loty w ramach tego programu powinny zakończyć się do 5 kwietnia.

Szef KPRM poinformował na briefingu prasowym, że do tej pory w ramach akcji polski przewoźnik przewiózł już do kraju z zagranicy ponad 34 tys. Polaków. Dodał, że obecne loty – realizowane do 5 kwietnia – będą lotami pozaeuropejskimi. Po 5 kwietnia – dodał – rząd nie wyklucza pojedynczych lotów, „jeśli będzie taka konieczność”.

Realizowane mają być loty do transportu towarów materiałów ochrony medycznej, przede wszystkim z Chin. Dworczyk podkreślił, że z tych lotów również będą mogły skorzystać firmy komercyjne, które – jak mówił – „w tej chwili zabiegają o to, żeby te materiały medyczne sprowadzić do Polski”.

Oczywiście to będą komercyjne rozliczenia z LOT-em, ale bezpłatnie z tych przelotów, z tych przewozów będą mogły skorzystać samorządy, organizacje pozarządowe, które chcą przekazać później materiały agendom rządowym, szpitalom, czy służbie zdrowia – podkreślił szef KPRM.

Czytaj też:

Firmy w walce z pandemią. UNIMOT kupił 100 tys. „szybkich testów”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone