SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ostatni pacjenci opuścili szpital w Grójcu. Trwa dezynfekcja budynku

Szpital w Grójcu/fot. RDC

Zakończyła się ewakuacja Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu na Mazowszu. Trwa dezynfekcja budynku po tym, jak w szpitalu stwierdzono liczne przypadki zakażenia koronawirusem wśród personelu i pacjentów. Odkażanie ma zakończyć się w czwartek, ale szpital nieprędko wznowi działalność. Według ostatnich danych grójeckiego sanepidu, w powiecie zarażone są 74 osoby.

Ewakuację wszystkich pacjentów Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu, w skład którego wchodzi także m.in. szpital, zarządzono w piątek. Jak informowały władze powiatu trudno było znaleźć miejsca dla ewakuowanych osób, bowiem inne szpitale w regionie odmawiały przyjęć ze względu na własne ogniska koronawirusa.

Ewakuacja szpitala

We wtorek w szpitalu przebywało 5 osób. Starostwo informowało, że po ich przeniesieniu placówka poddana zostanie dezynfekcji. – Szpital wznowi działalność po zakończeniu dezynfekcji – zapowiedziały władze powiatu.

Równie trudna sytuacja jest w drugim szpitalu w powiecie grójeckim – w Nowym Mieście nad Pilicą. Tam także w drugiej połowie marca stwierdzono liczne zakażenia koronawirusem wśród pracowników, którzy jednocześnie pełnili dyżury także w innych placówkach medycznych, m.in. w Grójcu.

Szpital w Nowym Mieście został zdezynfekowany i dodatkowo zabezpieczony namiotem medycznym, który służy do wstępnej weryfikacji pacjentów, zanim trafią do szpitala. W ten sposób zostaje zminimalizowane ryzyko ponownego pojawienia się wirusa w placówce – poinformowało starostwo. Namiot udostępniła szpitalowi grójecka straż pożarna.

Obecnie w szpitalu w Nowym Mieście działają tylko oddziały: internistyczny, pediatryczny oraz nocna pomoc lekarska oraz izba przyjęć.

Pierwsi zakażeni w powiecie grójeckim

Pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie grójeckim stwierdzono u pielęgniarki pracującej w Nowym Mieście i Grójcu. Potem okazało się również, że zarażony jest lekarz z grójeckiego pogotowia ratunkowego. W kolejnych dniach wzrastała liczba pracowników obydwu szpitali oraz pacjentów zarażonych koronawirusem.

Z danych opublikowanych we wtorek przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu wynika, że na terenie powiatu grójeckiego są 74 potwierdzone laboratoryjnie przypadki zarażenia koronawirusem. Kwarantanną domową objęto 904 osoby, a nadzorem epidemiologicznym 65 osób.

Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia jest 14 osób. Chorzy przebywają na oddziałach zakaźnych szpitali w Radomiu i Kozienicach. Ich stan zdrowia określany jest jako ciężki lub średni. Według sanepidu duża część chorych, z uwagi na dobry stan zdrowia, przebywa w izolacji domowej.

Na terenie powiatu grójeckiego odnotowano dwa zgony osób zarażonych koronawirusem. To 87-letnia kobieta i 71-letni mężczyzna, którzy w ostatnich dniach zmarli w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Czytaj też:

Koronawirus na Mazowszu. Sytuacja w powiecie grójeckim już ustabilizowana?

Ewakuacja szpitala w Grójcu. Pracę wznawia lecznica w Nowym Mieście

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone