SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Ogrody działkowe azylem podczas epidemii?

Ogrody działkowe na warszawskim Grochowie/fot. Karol Kowalczyk

Rodzinne Ogrody Działkowe otwarte dla działkowców. Nie są zaliczane do miejskich terenów zielonych zamkniętych w związku z obostrzeniami dotyczącymi walki z koronawirusem wprowadzonymi przez rząd. Warunkiem przebywania na działce jest bycie jej właścicielem.

Działkowcowi przysługuje konkretny tytuł prawny do konkretnego gruntu. Jest on właścicielem altan i nasadzeń, które znajdują się na działce. Związek nie ma kompetencji, by zakazać mu dbania o nie. Tym również kierujemy się, gdy twierdzimy, że działkowcy na obecną chwilę mają prawo przebywać na terenie swoich działek – mówi w rozmowie z RDC dyrektor Biura Prawnego Polskiego Związku Działkowców, mecenas Bartłomiej Piech.

Zbliżają się ciepłe wiosenne dni, działki pozostają otwarte, ale PZD nie zachęca do ich odwiedzin. Jeżeli jednak chcemy wybrać się do naszego ogródka, róbmy to jak najrzadziej i z jak najmniejszą liczbą osób. – Postanowiliśmy dodatkowo pozamykać wszelkie miejsca wspólne na terenach działek – tłumaczy Piech. – Prawo wstępu na teren ogrodów działkowych należy ograniczyć jedynie do działkowców i ich najbliższych. Wyłączyliśmy z użytku place zabaw, świetlice ogrodowe itp., tak by nie było kontaktów między działkowcami, albo były one zminimalizowane – dodaje.

Nawet jeżeli na działkach pojawi się kilka osób, okazuje się, że  służby nie będą miały wiele do powiedzenia. – W większości to tereny prywatne – mówi Sławomir Smyk z warszawskiej straży miejskiej. – Może się zdarzyć, że na działkę uda się rodzina, co jest dozwolone – zaznacza.

Jeżeli jednak zauważymy nieprawidłowości wynikające z obecnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, możemy poprosić służby o interwencję.

Nowe rządowe ograniczenia w związku z walką epidemią koronawirusa w Polsce weszły w życie 1 kwietnia. Wśród nich znalazł się między innymi ograniczony dostęp do parków, miejsc rekreacji, zamknięcie hoteli, wprowadzenie limitu osób przebywających jednocześnie w sklepie, rozszerzenie kwarantanny domowej, oraz dodatkowe wymogi w miejscach pracy.

Czytaj też:

Koronawirus. Bieganie i rower dozwolone, ale są pewne warunki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone