SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Pasażerowie z Chin i Włoch mają mierzoną temperaturę po przylocie

Lotnisko Chopina/fot. Flickr

Od wtorku pasażerowie z Chin i Włoch, którzy przylatują do Polski, mają mierzoną temperaturę, w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem – poinformował rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Piotr Rudzki. Pierwsza weryfikacja stanu zdrowia pasażerów i załogi odbywa się na pokładzie samolotu.

Od wtorku mierzymy temperaturę pasażerów wracających z Chin i Włoch – powiedział Piotr Rudzki. Wyjaśnił, że procedurze będą poddani wszyscy podróżni z tych kierunków, a w przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury będzie przeprowadzany wywiad medyczny. Dalsze decyzje będą podejmowane wspólnie z granicznym inspektorem sanitarnym. – Badanie jest proste. Przed wyjściem na miasto, czyli po wylądowaniu nasze służby medyczne wchodzą na pokład samolotu i wszystkim pasażerom i załodze mierzą temperaturę. Zbierają też karty lokalizacyjne od pasażerów z kierunków włoskich i z Chin – dodał rzecznik Lotniska Chopina.

Procedury kontrolne wdrożyły wszystkie lotniska w Polsce, w tym także porty w Warszawie i Modlinie. Na Lotnisko Chopina z różnych rejonów Włoch lata codziennie trzech przewoźników. To około tysiąca pasażerów dziennie. Do Modlina z Półwyspu Apenińskiego przylatuje pół tysiąca osób tygodniowo.

Działania w związku ze wzrostem zakażeń we Włoszech

Po wykluczeniu ryzyka zarażenia koronawirusem pasażer może kontynuować podróż lub wrócić do domu. W razie podejrzenia, że osoba jest zarażona służby lotniskowe wspólnie z Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną podejmują decyzję o skierowaniu danej osoby na kwarantannę.

Rudzki, dopytywany, co wówczas z pozostałymi pasażerami samolotu, zaznaczył, że wszyscy wypełniają karty lokalizacyjne. Na ich podstawie w razie konieczności mogą się z nimi kontaktować służby medyczne.

Wyniki prowadzonej we wtorek procedury jeszcze nie są znane.

LOT w związku z zagrożeniem zawiesił połączenia z Chinami. Do warszawskiego portu z Chin mogą przylatywać jedynie samoloty przewoźnika Air China. Do końca marca zaplanowanych jest kilka przylotów, ale przewoźnik część połączeń odwołuje ze względu na brak zainteresowania. Według danych przekazanych przez Rudzkiego odwołany został przylot poniedziałkowy i ten planowany na środę.

Z Włoch codziennie przylatuje kilka samolotów. W poniedziałek – podał Rudzki – przybyło w nich ok. 920 osób. Dziennie z różnych części tego kraju przylatuje między 900 a 1000 osób.

Przewoźnicy nie zmieniają rozkładów

Linie lotnicze PLL LOT, Wizz Air i Ryanair poinformowały we wtorek, że do Włoch latają zgodnie z rozkładem. Zaznaczyli, że monitorują sytuację związaną z epidemią koronawirusa i stosują się do zalecanych procedur.

We wtorek włoska Obrona Cywilna poinformowała, że przypadki koronawirusa zanotowano w 20 z ok. 100 prowincji. Najwięcej zachorowań zanotowano na północy kraju. Zmarło siedem osób obciążonych innymi chorobami, a zachorowało blisko 300.

Premier Giuseppe Conte oświadczył we wtorek, że Włochy są krajem bezpiecznym. – Nie mogę powiedzieć, że sam nie jestem zaniepokojony, bo nie lekceważymy kryzysu, ale jestem pewien, że dzięki podjętym krokom osiągniemy rezultat w postaci zatrzymania zachorowań już w najbliższych dniach – powiedział szef włoskiego rządu. Podkreślał także, że Włosi mogą podróżować, a wszelkie kroki ograniczające im swobodę podróżowania po świecie byłyby nie do przyjęcia.

Podejrzenie koronawirusa na Mazowszu

Na Mazowszu w związku z podejrzeniem koronawirusa w szpitalach przebywa 10 osób. Nie jest potwierdzone czy są faktycznie chore, dlatego pozostają pod opieką lekarzy. 17 lutego informowaliśmy, że 10 osób było hospitalizowanych a pod nadzorem sanepidu pozostają 72 osoby w regionie. Obecnie to 268 osób. Na razie nie było w Polsce żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach, gdzie w grudniu wybuchła epidemia, potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.

Czytaj też: Premier: służby są gotowe na wypadek koronawirusa

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone