SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wróciły godziny dla seniorów. Sklepy otwarte tylko dla osób „60+”

fot. Pixabay

Od czwartku w godz. 10:00-12:00 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia. W tych godzinach młodsi nie zostaną obsłużeni.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od czwartku w godzinach 10-12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, wprowadzenie godzin dla seniorów ma służyć ochronie osób starszych przed COVID-19.

Koronawirus groźniejszy dla starszych

Szef rządu przywołał wówczas statystyki mówiące, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 80-85 rok życia, prawie co piąta – a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta – umiera. – Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych – tłumaczył Morawiecki.

Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. – mówił. – Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach – podkreślił premier.

„Pomysł nie do końca trafiony”

Nasz reporter zapytał samych zainteresowanych o to, czy uważają „godziny dla seniorów” za dobry pomysł. Zdania są podzielone.

Nie będę z tego korzystał, bo robię zakupy albo wcześnie rano, albo późnym popołudniem – powiedział jeden z zapytanych. – Jest to ułatwienie, ale wiadomo, że seniorzy wstają rano. Senior wstanie 5-6 rano i będzie czekał do tej 10 – zawtórowała inna.

Nasz reporter spotkał się też z zupełnie przeciwną opinią. – To jest bardzo dobry pomysł, bo większość zachorowań to ludzie starsi. Sądzę, że to odizoluje młodszych od starszych – usłyszał.

Na „godziny dla seniorów” skarżą się też młode osoby. Pomysł jest bez sensu – mówią.

Nie jestem przekonana, że akurat seniorzy w tych godzinach robią zakupy. Raczej widzę ich wychodzących wcześniej – powiedziała nam przechodząca kobieta. – Właśnie zastanawiałam się, czy zrobię zakupy, bo mam akurat przerwę w pracy między spotkaniami i mogę zrobić szybko przed obiadem. Wybrałam mniejszy sklep z nadzieją, że tych godzin tam nie będzie – usłyszał nasz reporter.

W związku z epidemią koronawirusa w placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych. Sklepy mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Od ubiegłej soboty cały kraj znalazł się w tzw. żółtej strefie, w której obowiązuje m.in. zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Czytaj też:

Mazowsze. W szpitalach dla pacjentów z COVID-19 wyznaczono ponad 1,5 tys. łóżek. Zajętych jest 661

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone