Koronawirus. Objawy zarażenia, zasady higieny, zalecenia [SPRAWDŹ]

  • 12.03.2020 17:18

  • Aktualizacja: 01:35 26.07.2022

Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii - w kraju trwa druga jej fala. Czym jest koronawirus? Jakie są objawy zakażenia i w jaki sposób możemy chronić się przed zachorowaniem na COVID-19? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE


KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ


PUNKTY WYMAZU COVID-19 NA MAZOWSZU. SPRAWDŹ LISTĘ


Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS).

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

Odnotowane przypadki wśród personelu medycznego opiekującego się chorymi potwierdzają, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów, w których wystąpiły zachorowania należy:

- unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych
- często myć lub dezynfekować ręce, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi lub ich otoczeniem
- podróżni z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych powinni zachować higienę podczas kaszlu (utrzymywać dystans, zakrywać usta i nos)

Co zrobić, kiedy rozpozna się objawy?

Ministerstwo zdrowia informuje, że osoby, które miały kontakt z zarażonymi i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny skontaktować się z sanepidem lub zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania. Nie jest wymagane skierowanie. Nie należy zgłaszać się na SOR.

Na stronie ministerstwa opublikowano wykaz oddziałów zakaźnych, do których pacjenci w uzasadnionych przypadkach powinni się zgłaszać. W Warszawie szpitale dedykowane jedynie chorym na COVID-19 to: szpital zakaźny na Woli, szpital MSWiA, a także Wojskowy Instytut Medyczny przy Szaserów.

Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz. Leczenie jest wyłącznie objawowe - polega na leczeniu objawów choroby. W literaturze naukowej opisuje się przypadki skutecznego wyleczenia pacjentów zakażonych koronawirusem za pomocą dotychczas znanych leków.



Według Światowej Organizacji Zdrowia okres inkubacji, czyli okres między zarażeniem pacjenta a początkiem występowania u niego objawów, w przypadku wirusa powodującego COVID-19 waha się pomiędzy 1-14 dniami, najczęściej jest to około 5 dni. Natomiast u części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować. Osoby bez objawów mogą być źródłem zakażenia.

W 80 proc. przypadków choroba przebiega łagodnie. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych.

Z dotychczasowych danych wynika, że wirus SARS-Cov-2 może się przenosić we wszystkich obszarach, w tym o gorącym i wilgotnym klimacie. Niezależnie od klimatu, należy stosować środki ochronne w przypadku zamieszkania lub podróży do obszaru z transmisją SARS-Cov-2. Najlepszym sposobem ochrony jest częste mycie rąk. W ten sposób eliminowane są wirusy, które mogą znajdować się na rękach i następnie przedostać się do organizmu po dotknięciu oczu, ust lub nosa. Aby zniwelować ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa należy też zasłaniać nos i usta. Nie jest konieczne stosowanie specjalistycznych maseczek chirurgicznych.

Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z zakażonym?


  • Pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut

  • Prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas

  • Osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów

  • Osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym


Hospitalizacja, kwarantanna i nadzór sanitarny

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie - liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

Koronawirus. Fakty i mity

Pod adresem pacjent.gov.pl opublikowano pakiet informacji o koronawirusie. Są tam wyjaśnienia dotyczące pojawiających się w przestrzeni publicznej stwierdzeń na temat SARS-Cov-2. Zauważono, że w mediach społecznościowych jest wiele fałszywych informacji. Wiele osób nie jest pewnych, jak może minimalizować ryzyko zagrożenia. Na stronie zamieszczono więc kilkanaście stwierdzeń wraz z komentarzem do nich w formule "prawda/fałsz", a także krótkie uzasadnienie.

Jednym z nich jest, to że kiedy zrobi się ciepło, problem z koronawirusem się skończy, co nie jest prawdą. Jak napisano, chociaż naukowcy zakładają, że wirus SARS-CoV-2 może podobnie do wirusa grypy wykazywać sezonowość, to brak jest wystarczającej liczby dowodów naukowych na wpływ temperatury i innych czynników środowiskowych na koronawirusa.

Zdementowano również twierdzenie, że urządzenia do pomiaru temperatury mogą potwierdzić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jak wyjaśnia portal, urządzenia pomiarowe są w stanie wykryć, że u kogoś pojawiła się gorączka, ale nie są w stanie zidentyfikować jej przyczyny.

Odniesiono się tam także do informacji, że wirus powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa, co jest prawdą. "Około 3,4 procent potwierdzonych przypadków COVID-19 było śmiertelnych, podczas gdy w przypadku grypy jest to poniżej 1 procent. Jednocześnie COVID-19 nie przenosi się tak szeroko jak grypa" - napisano.

Obawiających się, że wirus przenoszą psy czy koty poinformowano, że tak nie jest. "Obecnie brak dowodów naukowych na przenoszenie koronawirusa SARS- CoV-2 przez psy i koty. Jednak należy pamiętać o myciu rąk po głaskaniu bądź dotykaniu psa lub kota" - podano.

Podano ponadto, że ssanie tabletek z cynkiem nie chroni przez chorobą. "Nie przyjmuj żadnych suplementów diety bez badań i konsultacji z lekarzem, gdyż ich nieprawidłowe przyjmowanie może być szkodliwe dla zdrowia" - przypomniano. Podobnie rzecz ma się z tabletkami z witaminą C. One nie chronią przed zarażeniem.

Potwierdzono jednak, że prawdą jest, że mężczyźni ciężej chorują na COVID-19. "Statystyki wskazują, że wśród osób ciężko chorych jest więcej mężczyzn. Naukowcy sprawdzają, czemu tak się dzieje" - czytamy.

Podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Zadzwoń pod numer całodobowej linii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590

Wykaz stacji sanitarno-epidemiologicznych na Mazowszu TUTAJ

Więcej szczegółów TUTAJ

Źródło:

RDC/gov.pl

Autor:

PG