SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Na pokład samolotu może wejść już komplet pasażerów

fot. EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA

Od środy samoloty rejsowe i czarterowe latające z i do Polski mogą zabrać na pokład komplet pasażerów. Dotychczasowe rozporządzenia nakazywały, by stosować tzw. szachownicę, co oznaczało, że w samolocie mogło być zajętych jedynie 50 proc. miejsc. Ponadto rząd znosi zakaz połączeń z szeregiem nowych krajów. Wśród nich są Wielka Brytania, Japonia, Kanada, Korea Płd. czy Ukraina.

We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Rozporządzenie zezwala na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, EOG, Szwajcarii i UE, za wyjątkiem Szwecji i Portugalii. W stosunku do poprzedniego rozporządzenia sprzed dwóch tygodni, z listy zakazu lotów usunięto Wielką Brytanię.

Rozporządzenie zawiera też listę innych krajów, do których zakaz lotów nie obowiązuje. Są to: Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Albania, Korea Płd. i Ukraina.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lipca tego roku, a traci moc z dniem 14 lipca 2020 r.

Komplet na pokładzie

Na pokład samolotów może także już wejść komplet pasażerów. O likwidację „szachownicy” zabiegały zarówno linie lotnicze, jak i biura podróży, które argumentowały, że ograniczenie wypełnienia miejsc doprowadzi do bankructw.

Także od środy zagraniczne rejsy wznawiają Polskie Linie Lotnicze LOT. Samoloty przewoźnika będą latać do 20 miast w Europie, a 3 lipca siatka zostanie poszerzona o wakacyjne połączenia. Z kolei w połowie lipca samoloty LOT-u zaczną kursować między innymi do Wielkiej Brytanii. Europejskie loty wznowili także komercyjni przewoźnicy, a także zagraniczne linie takie, jak KLM czy Air France.

Regularne połączenia międzynarodowe PLL LOT zostały zawieszone 13 marca w związku z pandemią koronawirusa. Od tego czasu przewoźnik latał za granicę jedynie w ramach ogłoszonej przez rząd akcji „LOT do Domu”. Podobną decyzję o wstrzymaniu regularnych połączeń podjęli inni przewoźnicy. Niebo nad Polską i Europą zostało zamknięte.

Pierwszego czerwca LOT przywrócił niektóre połączenia na trasach krajowych. Możliwe było jednak tylko zapełnienie połowy dostępnych miejsc w samolocie.

Czytaj też:

LOT od połowy lipca wznowi kolejne międzynarodowe połączenia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone