SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus na Mazowszu. Samorząd kupił niemal 7 tys. testów dla pracowników służby zdrowia

Testy na koronawirusa/fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Prawie 7 tys. testów na obecność koronawirusa za kwotę 3 mln zł kupił samorząd Mazowsza. Testy będą przeznaczone dla personelu szpitali – poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Samorząd województwa podpisał umowę ze spółką ALAB laboratoria. Dzięki niej personel mazowieckich szpitali, który miał kontakt z zarażonym koronawirusem lub z osobą z podejrzeniem zarażenia będzie miał szybszy dostęp do testów, a ich wyniki mają być znane w ciągu 14 godzin. Obecnie – jak poinformowała Milewska – na wyniki badań czeka się nawet do 54 godzin.

Badaniami zostaną objęci pracownicy 62 szpitali, na które wojewoda mazowiecki nałożył obowiązek podwyższonej gotowości.

Milewska przypomniała, że codziennie personel szpitala ma kontakt z setkami pacjentów. To nie są tylko osoby zarażone, ale również te, które trafiają do szpitali z przyczyn innych niż koronawirus.

Rzeczniczka wskazała, że często osoby wzywające karetkę świadomie się nie przyznają, że mają objawy zakażenia i podają inne dolegliwości, narażając tym samym personel medyczny, a także pozostałych pacjentów na niebezpieczeństwo zarażenia. W efekcie coraz częściej prowadzi to do wyłączenia poszczególnych oddziałów i konieczności odsunięcia personelu od pracy.

Czytaj też:

Koronawirus na Mazowszu. 544 osoby z potwierdzonym zakażeniem

Koronawirus w Warszawie. 181 zakażonych, 650 osób z podejrzeniem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone