SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Koronawirus na Mazowszu. Ponad 100 zakażeń drugi raz w tygodniu

Koronawius w Warszawie/fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Po raz drugi w tym tygodniu dzienna liczba zakażeń koronawirusem na Mazowszu przekroczyła 100. W sobotę rano potwierdzono 135 nowych przypadków. Zmarły dwie osoby chore na COVID-19.

SZCZEPIENIA NA MAZOWSZU – SPRAWDŹ DANE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

W sobotę potwierdzono 135 nowych zakażeń koronawirusem na Mazowszu, w tym 51 w Warszawie. Według danych ministerstwa zdrowia, w województwie mazowieckim odnotowano dwa śmiertelne przypadki zachorowania na COVID-19.

Liczba osób na kwarantannie wynosi 26407. Na Mazowszu wykonano 6271 testów na koronawirusa.

Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w szpitalach w regionie są 493 łóżka covidowe, z których 105 jest zajętych. Dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych jest również 27 respiratorów – 11 jest w użyciu.

Koronawirus w Polsce

W całym kraju potwierdzono 797 nowych zakażeń. Zmarło 14 osób z COVID-19. Tydzień temu, 11 września, dane MZ mówiły o 530 nowych przypadkach i ośmiu zgonach, zaś dwa tygodnie temu, 4 września, o 389 nowych zakażeniach i siedmiu zgonach.

Ministerstwo podało w sobotę, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (135), lubelskiego (122), zachodniopomorskiego (61), małopolskiego (57), łódzkiego (55), śląskiego (53), podkarpackiego (52), dolnośląskiego (43), wielkopolskiego (43), podlaskiego (41), pomorskiego (37), warmińsko-mazurskiego (28), kujawsko-pomorskiego (20), opolskiego (17), świętokrzyskiego (15) oraz lubuskiego (7). Resort przekazał, że 11 zakażeń to dane bez wskazania adresu. Zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo poinformowało też, że z powodu COVID-19 zmarła jedna osoba, zaś z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 13 osób.

Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 897 395 przypadków. Zmarło 75 487 osób z COIVD-19.

Relacja liczba zakażeń – poziom wyszczepienia

Według przedstawicieli resortu zdrowia, przez Polskę przetacza się czwarta fala pandemii COVID-19. Najszybciej liczba zakażeń rośnie na północy i wschodzie Mazowsza. – Tam zaszczepionych jest najmniej osób – mówi Radiu dla Ciebie wirusolog prof. Włodzimierz Gut. – Tam najłatwiej może się szerzyć choroba. Są to grupy, które uważały, że „moja chata z kraja”, do nas nie dotrze, covidu nie ma, więc muszą się przekonać, że ten covid jednak jest – wyjaśnia.

U zaszczepionych covid wykrywany jest dużo rzadziej – mówi ekspert. – Patrząc na przechorowania i tak otrzymuje się lepsze wyniki, niż były w badaniach trzeciej fali, ponieważ chorują przede wszystkim nieszczepieni. Do zakażeń dochodzi we wszystkich grupach, bo szczepionka nie chroni przed samym zakażeniem. Chroni przed chorobą, a właściwie przed ciężkim przebiegiem – wskazuje.

Jak przekonuje ekspert, ta fala będzie różniła się od poprzednich. – Mapa zakażeń nie będzie jednolita, a bardziej cętkowana. Możliwa będzie regionalizacja obostrzeń – tłumaczy. – Na niektórych będzie gorzej niż w poprzednich, ponieważ zdejmowane są pewne obostrzenia. W razie czego wejdą obostrzenia i sprawa się wyrówna na niższym poziomie, niż było wtedy – dodaje.

Na Mazowszu, w ostatnich dniach, najwięcej przypadków zakażeń w stosunku do liczby mieszkańców było w regionie Węgrowa, Siedlec, Ciechanowa i Ostrołęki. Tam też jest najmniej zaszczepionych osób. Niechlubnym liderem w kraju z zaledwie 27 procentami jest gmina Łyse w powiecie ostrołęckim. W województwie mazowieckim najwięcej mieszkańców przyjęło szczepionkę przeciwko COVID-19 w Podkowie Leśnej, Warszawie i Raszynie – ponad 66 procent.

Czytaj też:

Koronawirus na Mazowszu – dziś najwięcej zakażeń od 3,5 miesiąca

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone