SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Koronawirus. Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia w Radomiu

Radomski Szpital Specjalistyczny/fot. RDC

Pierwsza osoba na Mazowszu hospitalizowana poza Warszawą w związku z zakażeniem koronawirusem. Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku prezydent Radomia Radosław Witkowski, pacjent przebywa na Oddziale Zakaźnym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. W sumie w regionie odnotowano dotychczas 31 przypadków zakażenia.

Zarażona osoba nie jest mieszkańcem Radomia, nie była pacjentem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i nie wróciła zza granicy. Będzie hospitalizowana na Oddziale Zakaźnym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego – poinformował we wpisie prezydent Radomia Radosław Witkowski. Według mapy zachorowań zamieszczonej na stronie gov.pl, pozostałe przypadki zakażeń dotyczą Warszawy oraz powiatów: piaseczyńskiego i pruszkowskiego.

43-letni mieszkaniec powiatu białobrzeskiego twierdził, że nie przebywał za granicą i nie miał kontaktów z osobą zarażoną koronawirusem. – Badanie dało pozytywny wynik. Stan zdrowia pacjenta jest stabilny – powiedziała rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Elżbieta Cieślak. Placówka przygotowała blisko 150 dodatkowych miejsc na wypadek zwiększonej liczby osób zarażonych.

Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 roku na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Ministerstwo Zdrowia o pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformował 4 marca, ponad tydzień temu. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek rano, że w Polsce zakażenie koronawirusem stwierdzono w sumie u 150 osób. Trzy z nich zmarły.

Stan zagrożenia epidemicznego

W związku z koronawirusem w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Czytaj też:

Koronawirus na Mazowszu. Ponad 5 tys. osób objętych nadzorem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone