SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Dwie warszawskie szkoły ze zdalnym nauczaniem do końca roku

Koronawirus/fot. PAP/EPA/PANTELIS SAITAS

16 szkół na Mazowszu z pozytywnymi opiniami sanepidu dotyczącymi zmiany trybu zajęć w związku z koronawirusem. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podała szczegóły ws. opinii wydanych w ubiegłym tygodniu. Niestacjonarna forma nauczania obowiązuje obecnie w czterech placówkach w województwie, w tym dwóch – do końca roku – w Warszawie.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Wraz z początkiem roku szkolnego szkoły wróciły do stacjonarnych zajęć. W razie zakażenia koronawirusem ucznia lub kadry, dyrektor szkoły może wprowadzić naukę hybrydową (gdy część uczniów uczy się w szkolnym budynku, a część w domu) lub w pełni zdalną. Niezbędna jest jednak do tego zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia powiatowego inspektora sanitarnego.

Większość wydanych w ubiegłym tygodniu opinii wojewódzkiego sanepidu dotyczy Warszawy. Chodzi o 11 placówek w stolicy, dwie z powiatu radomskiego i garwolińskiego, a także o jedną z powiatu płockiego. – Zmiany trybu dotyczyły różnych stopni edukacji – mówi Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. – Dwie opinie wydano dla przedszkoli, cztery dla szkół podstawowych, dwie dla szkół podstawowych specjalnych, sześć dla liceów ogólnokształcących, a jedną dla poradni psychologiczno-pedagogicznej – wymienia.

Większość z tych szkół wróciła już do normalnej pracy. Kilka jednak dostało dłuższy termin – dodaje Narożniak. – Zdalny tryb nauczania dotyczy Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 283 w Instytucie Matki i Dziecka w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej, Klinice Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii oraz Klinice Neurologii w Warszawie, a także Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 287 w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie – wyjaśnia. W tych placówkach zdalny tryb obowiązuje do końca roku, ze względu na sytuację zdrowotną dzieci.

W zmienionym trybie do końca tygodnia pracować będzie też jedna klasa I LO i jedna klasa Szkoły Podstawowej nr 1 w Garwolinie.

W sumie od początku roku szkolnego do wojewódzkiego sanepidu złożono 108 wniosków. Dane mają być aktualizowane co tydzień. Szczegóły TUTAJ.

Koronawirus w szkołach w Warszawie

We wtorek stołeczny ratusz podał najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem wśród nauczycieli szkół, przedszkoli, ośrodków, czy poradni w stolicy. Wynika z nich, że od 1 września w Warszawie odnotowano 35 pozytywnych wyników na obecność koronawirusa.

Dotyczą one 16 nauczycieli ze szkół, przedszkoli, młodzieżowego ośrodka socjoterapii oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej ze Śródmieścia, Pragi-Południe i Pragi-Północ, Bielan, Ursusa, Wawra i Bielan, 16 uczniów ze szkół ponadpodstawowych (zespołów szkół i liceów), bursy, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, szkół podstawowych ze Śródmieścia, Mokotowa, Pragi-Południe, Wawra, Bemowa i Targówka oraz u dziecka z przedszkola na Bemowie, a także 3 pracowników administracji i obsługi z przedszkoli na Bemowie.

„Obecnie zajęcia stacjonarne są zawieszone tylko w jednej placówce – Międzyszkolnym Ośrodku Wychowawczym (do 19 września)” – podał ratusz.

W trzech placówkach na Woli i Bemowie (szkole podstawowej specjalnej, przedszkolu i szkole podstawowej) część klas oraz grup jest na kwarantannie i uczy się zdalnie (w szkole specjalnej do końca grudnia br., a w pozostałych do 17-21 września). Z kolei dwie placówki – szkoła podstawowa na Targówku i liceum na Woli czekają na decyzje, dotyczące dalszej formy prowadzenia zajęć.

Urzędnicy poinformowali również, że do miasta od 1 września wpłynęło 77 zgłoszeń, dotyczących zagrożenia spowodowanego COVID-19. Zgłoszenia wpłynęły od 16 przedszkoli, 2 zespołów szkolno-przedszkolnych, 23 szkół podstawowych, 12 zespołów szkół, 14 liceów, Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, 2 burs, 2 szkół podstawowych specjalnych, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, poradni psychologiczno-pedagogicznej, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

„275 osób przebywa aktualnie na kwarantannie. W tej grupie jest 227 uczniów (wraz z rodzicami), 40 nauczycieli, jedna pielęgniarka szkolna oraz 7 pracowników administracji i obsługi” – przekazał ratusz.

Czytaj też:

Koronawirus w Warszawie. Dobowy rekord zakażeń. 66 przypadków, jedna osoba zmarła

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone